Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Май върви към своя край. Освен с традиционните празници и неработни дни, петият месец на годината се отличава също с относително слабо представяне на SOFIX и в двете посоки, поне на база история.
От създаването си до момента, или през последните 19 години, индексът на сините чипове се е повишавал едва с 0.2% през петия месец на годината, което го прави може би най-слабо волатилния месец през годината. И това бе факт и през тази година. До момента индексът на "сините чипове" запазва стойността си от началото на месеца, като се търгува само с два пункта по-високо, в среда на коронавирусна пандемия.
Какъв бе този май за инвеститорите на БФБ?
Този май станахме свидетели на стабилизиране на цените на БФБ след изключително лошия април, следствие на пандемията. Индексът на сините чипове се оттласна от най-ниските си стойности с около 10%, което обаче бе далеч по-слабо в сравнение с възстановяването на останалите борсови индекси не само на развитите, но и на развиващите се пазари.
Слабото възстановяване на индекса се случи при слаби търгувани обеми. В три от седмиците на този месец търгувания оборот с книжата на компаниите от SOFIX бяха под 1 милион лева. Най-голяма подкрепа за търговията оказаха акциите на Първа инвестиционна банка, които се пораздвижиха покрай планираното увеличение на капитала на банката. Това обаче, бе единствения "бял лебед" за пазара, който не бе достатъчен да го тласне към по-сериозно възстановяване след силните му загуби от началото на годината.
Как се е представял SOFIX през юни?
Сега всички погледи на инвеститорите са отправени към юни. Няма как да не отбележим и факта, че традиционно юни е месеца на провеждането на общи събрания на акционерите, на които се гласуват предложените дивиденти. А този юни най-вероятно ще е много по-различен от същия месец на предходните години.
Пандемията и несигурността, създадена от нея, най-вероятно ще накарат много от родните компании да преосмислят дивидентната си политика и много от тях дори да го отменят или намалят значително.
От друга страна слабото възстановяване на родния капиталов пазар, поне на фона на случващото се в региона и в Европа, може да привлече известен спекулативен интерес към пазара ни. Слабата ни обвързаност с международните пазари, може да е друга причина за привличане на интерес.
Но да се върнем на историческото представяне на индекса през шестия месец на годината. А то, за съжаление на инвеститорите на БФБ, не е много по-различно от майското.
Източник: Инфосток
Индексът се е повишавал в 11 от последните 19 години през шестия месец на годината от своето съществуване. И макар средното изменение да е положително в размер на близо 2.5%, то е измамно и до голяма степен се предопределя от повишението на SOFIX с близо 42% през 2001-ва година. Ако се изключи тази година от уравнението и средното представяне на индикатора възлиза на едва 0.2%. Миналия юни, SOFIX се повиши с 0.9%, което бе поредното доказателство за слаба изменчивост през месеца.
Защо дивидентите са важни?
Инвестирането в дивидентни компании е един от най-добрите начини да се инвестира на фондовите пазари според редица специалисти.
Според изследване на Standard & Poor’s изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите, които не изплащат дивидент за периода между 1972 и 2014 година (с отчитане на изплатения дивидент).
Има много митове за диведнтните компании, които след по-задълбочени проучвания се вижда, че не са истина. Един много натрапчив такъв е, че компаниите започват да изплащат дивидент едва когато спрат да растат. Това не винаги е вярно!
Един прост пример…
Тютюневата компания Altria е най-добре представящата се дивидентна компания за всички времена, както и най-добрата инвестиция за последните петдесет години.
Един долар инвестиран в широкия индекс през 1968 година би се превърнал в 87 долара към днешна дата. Един долар инвестиран в акциите на Altria обаче, би се превърнал в 6 638 долара към днешна дата, или средна годишна възвръщаемост за периода от 20.6%.
Още по темата: