Вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ) не бива да се притесняват за спестяванията си. Прекратени са операциите на банката и това може да създаде трудности на бизнеса, но банката не е фалирала. Това каза на извънредна пресконференция Иван Искров, управител на БНБ по повод решението на Централната банка за постави по специален надзор КТБ.
Искров уточни, че в банковия сектор в България няма взаимовръзка каквато има в западна Европа и ставащото с КТБ няма отражение върху цялата банкова система.
КТБ е поискала защита от БНБ, заради бързото изтегляне на ликвидни средства. „КТБ не е фалирала банка, тъй като БНБ действа бързо и решително, именно за да избегне фалит", подчерта няколко пъти Искров.
Ръководството на БНБ е взело решение да постави под специален надзор за 3 месеца банката. Назначава двама квестори с опит от БНБ, които да поемат контрола над банката. Това са Христина Стамова и Слевяна Данаилова.
Временно са отстранени членовете на Управителния съвет и на Надзорния съвет на КТБ, които са общо 8 души. От право на глас за срок от три месеца са лишени акционерите на банката, притежаващи повече от 10 на сто от акциите. Това са „Бромак" ЕООД, притежаваща 50.66% от капитала на КТБ и „Бългериан акуизишън къмпъни", притежаваща 30.35% от капитала.
С решението на БНБ се ограничава дейността на КТБ за 3 месеца и по този повод Иван Искров призова всички вложители - частни и юридическа лица, да имат търпение, докато квесторите си свършат работа. Подуправителят Димитър Костов допълни, че ако квесторите си свършат по-рано работата, вложителите ще имат отново достъп до спестяванията си.
„Финансовият министър е уведомен. БНБ има пълната подкрепа на правителството" каза още Искров. Освен това той подчерта, че ръководството на КТБ няма никакво отношение към Борда на БНБ, тъй като по време на пресконференцията беше подхвърлена реплика, че ръководството на БНБ трябва да е отговорно за случващото се.
Нека припомним, че само преди три дни, на 17 юни, БНБ съобщи официално, че разполага с подробни актуални данни за цялата банкова система. „На базата на тази информация БНБ категорично потвърждава, че банковата система, включително и КТБ, е с висока ликвидност и капиталова адекватност и функционира нормално", пишеше в съобщението на Централната банка.
На журналистически въпрос какво е задължението и работата на квесторите, Иван Искров отговори: „Целта е да се консервира банката и да няма последствия за икономиката и за банковата система." Управителят на БНБ подчерта, че Христина Стамова е с богат опит, била е вече квестор. Под ръководството на квесторите и с наемане на външна одиторска фирма, за да нямало спекулации, ще се направи пълна оценка на банката. Квесторите ще водят разговори за финансово оздравяване на банката с досегашните акционери и евентуални други инвеститори.
„Ако трябва да се намали капитала, да се намерят потенциални купувачи. Това е важната цел на квесторите", подчерта Иван Искров. Досега към Централната банка са се обърнали от Руската външнотърговска банка (ВТБ), но конкретни разговори не са водени.
По повод призива на Иван Искров вложителите на КТБ да бъдат спокойни, потърсихме за коментар Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), откъдето ни казаха, че на този етап всичко е в ръцете на БНБ. По закон Фондът би трябвало да се намеси, когато банката бъде обявена във фалит.
Според последния отчет за 2013 г. на ФГВБ влоговете в размер до 196 000 лв., които са гарантирани, т.е. спестяванията с пълна гаранция при фалит на банки, възлизат на обща стойност 34 208 161 хил. лв. (61.03%) и са 9 494 080 (99.72%) на брой в цялата банкова систева на България.
Средният размер на влога в този диапазон е 3603 лв. Към 31.12.2013 г. процентът на покритие на гаранцията, т.е. съотношението между гарантирания размер на влоговете до нивото на покритие към общия размер на влоговете, подлежащи на гаранция, е 70.23%, при 69.70% за 2012 г.