Ден, след решението на Управителния съвет на БНБ да постави под специален надзор и „Креди Агрикол България", дъщерна банка от групата на Корпоративна търговска банка (КТБ), представители на чуждите банки в България обявиха, че случилото се в КТБ е изолиран случай и банковата система у нас е много стабилна.
Унгарската банкова групировка ОТП, която притежава Банка ДСК, заяви, че проблемите с българската КТБ освен че е изолирано явление, но и няма да повлияят негативно по какъвто и да било начин върху дъщерното дружество на ОТП в България.
Според говорителя на унгарския банков консорциум, стабилни банки като ДСК по-скоро биха спечелили от това развитие на българския банков пазар в средносрочен план.
От "Райфайзен банк интернешънъл" също обявиха, че дейността на нейното дъщерно дружества "Райфайзен банк България" няма да бъде повлияна негативно от кризата с КТБ, която принуди Централната банка на България да постави под специален банков надзор Корпоративна търговска банка - четвъртия по-големина кредитор в нашата страна.
Това няма повлияе на "Райфайзен банк България", заяви говорител на австрийската банка във Виена.
"Райфазен", която е вторият по големина кредитор в т. нар. "развиващи се пазари" в Европа, посочи в своя финансов отчет за първото тримесечие на годината, че е шестата по размер финансова институция в България с активи за 2,4 млрд. евро и с повече от 740 хиляди клиенти.
От моментното състояние на КТБ не може да се прави извод, че финансовата стабилност на страната е съсипана. Винаги обаче търговският спор между двама силни играчи създава стресове. Друг е въпросът с какви инструменти се води „войната". Това заяви в интервю за bTV Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, дъщерна банка на италианската група УниКредит. И Хапмарцумян посочи на два пъти, че КТБ е изолиран случай. „Тази банка имаше период на бърз растеж. От средно голяма банка за кратко време се превърна в четвъртата по размер на активите", обясни банкерът. Според него, позовавайки се на практиката в корпоративния свят, бързият растеж може да доведе до криза.
Обяснявайки, че банковият сектор не е застрашен, Хампарцумян призова за търпение, за да се разбере какво е актуалното състояние на КТБ. „Нямаме достоверна информация какво е състоянието на банката. Знаем, че има ликвиден проблем, но тя има активи. Затова трябва време, за да се разбере. Но силата на държавата и на БНБ е много по-голяма от „дупката" в банката", обясни изпълнителният директор на УниКредит Булбанк.
По думите му един от най-важните ефекти на БНБ е, че тя застава с репутацията и техническите си възможности - влоговете на хората до 100 000 евро са гарантирани на територията на целия ЕС.
„След 21 юли всеки ще може да направи избора дали да остане в тази банка", заяви Хампарцумян и уточни, че евентуално масово изтегляне на депозити след отблокирането на парите на хората няма да донесе удар на банковия пазар, защото това ще бъде отговорност на новия собственик на капитала, който ще бъде предварително подготвен.
„След като отмине тази буря, ще трябва да се вземат необходимите мерки подобни кризи да не се повтарят, препоръча банкерът. Според него анализът за изпадането в сегашната ситуация ще може да се направи след докладите на квесторите и в по-спокойна обстановка.