Източник: www.darikfinance.bg
Да виждаш възможности там, където другите виждат проблеми, това е един от основните закони на успешния предприемач. На фона на засилващите се анти-европейски настроения Тамас Джодрджадзе е твърдо проевропейски настроен. И това се дължи най-вече на бизнеса, който той стартира през миналата година.
Базираната в Берлин компания SavingGlobal си е поставила амбициозната цел да създаде единен пазар на депозити в целия Европейски съюз.
Въпреки че споделят една и съща валута и финансови регулации, германците получават 1% годишна лихва за едногодишен срочен влог в евро, което е двойно по-малко, отколкото взимат португалските спестители. А в България, лихвите са още по-високи.
От компанията SavingGlobal съобщават, че досега са подписали сделки с българската Първа инвестиционна банка и Banco Espirito Santo в Португалия. Така германските вложители могат да отварят депозитни сметки в Португалия и България, както и обратното.
Според Джодрджадзе, който е бивш консултант от McKinsey – компания, специализирана в подпомагането на търговски банки да разработват спестовни и инвестиционни стратегии, единният пазар предлага огромни възможности. ЕС вече има хармонизирани правила срещу прането на пари, застрахователни схеми за депозитите, както и други аспекти на процъфтяващ банков съюз.
Преди десет години беше невероятно трудно и скъпо, за обикновения спестител в една държава от ЕС, за да открие и поддържа спестовна сметка в друга страна, но сега не е така и нещата ще стават все по-лесни.
На теория, по-голямата трансгранична конкуренция ще доведе до по-равномерно разпределение на депозитите в ЕС и до изравняване на лихвените проценти. Освен това разходите за финансиране на заемодателите в тежко засегнати от кризата пазари, като например Португалия, ще намалеят.
В същото време спестители като германците, ще могат да получават по-високи лихви за парите си, при на практика същия риск.