Банковата криза от 1996-1997 година не може да се повтори заради ситуацията с Корпоративна търговска банка (КТБ), успокои от ефира на сутрешния блок на Нова телевизия председателят на Асоциацията на банките и изпълнителeн директор на „УниКредит Булбанк" в България Левон Хампарцумян.
Той посъветва хората, които имат депозити в банката да се отнесат спокойно към ситуацията, а всички останали да не се притесняват, че това може да се пренесе при други банки. „Ситуацията е много по-различно от 1996 година", увери Левон Хампарцмян. Според него има две основни причини, за да не се повтори банковата криза: "В момента българската икономика, с всичките ѝ недостатъци, работи. Второ, много по-важно нещо е, че през 1996 година банките имаха огромни задължения помежду си, а в момента тези задължения са субминимални. Тоест една банка не може да повлече останалите."
Левон Хампарцумян обаче предупреди, че няма банка в света, която да издържи на паника и затова хората трябва да са спокойни. При КТБ е била жестока и медийната атака на вестниците на Делян Пеевски.
Банкерът посъветва на 21 юли хората да не се струпват, за да теглят срочните си депозити от КТБ, доари ако трябва да загубят лихвите си. „Щом държавата е влязла във финансовата институция в рамките на закона са гарантирани", подчерта изпълнителният директор на „УниКредит Булбанк". Според него би трябвало да се направи малка кампания да не се теглят парите в един ден.
"Анализи и хронология на събитията, кой кога е изтеглил средствата си трябва да се направи след като отмине бурята. Политиците да дадат логичен отговор, как от една малка банка КТБ се превърна в 4-тата по големина и защо през годините тя бе отглеждана системно като банка на властта. Не искам да анализирам кой е виновен, но и през 1996 година по време на голямата банкова криза и сега управляваше БСП", каза още банкерът. По думите му първо трябва да се овладее паниката и да се реши проблемът с депозитите, а после и да се изследва защо сме стигнали дотук.
Според Хампарцумян БНБ е реагирала навреме и достатъчно адекватно и в крайна сметка засега не е настанала масова паника. Що се отнася до ликвидността на КТБ, Левон Хампарцумян не мисли, че БНБ е излъгала, след като си промени позицията.
"Когато дойде кризата, за 2-3 дни може да се случат събития, формално без връзка едно с друго", заяви Левон Хампарцумян.
Запитан как така КТБ стана толкова бързо толкова голяма банка, банкерът посъветва този въпрос да се зададе на политиците.