Общата сума на активите на банките в България нарасна с 292 млн. лв. (0.3%) до 86.7 млрд. лв. през май, основно в резултат от динамиката на привлечените средства. Ликвидният капацитет на активите се запази. Регистрираният спад при паричните средства по разплащателни сметки бе компенсиран от растежа при междубанковите депозити. През отчетния период вземанията от кредитни институции бележат растеж от 666 млн. лв. (6.9%). Това показват данните на БНБ за май 2014 година.
В края на петия месец на годината ценните книжа намаляват със 168 млн. лв. (1.5%) главно поради свиването на дълговите инструменти на разположение за продажба и инвестициите, държани до падеж. Същевременно финансовите активи, държани за търгуване, се увеличават, а определените по справедлива стойност остават без промяна. Натрупаната обезценка на активите за петте месеца на 2014 г. е 338 млн. лв. (при 420 млн. лв. година по-рано).
В края на май ликвидната позиция на банковата система остава висока. В края на отчетния период коефициентът на ликвидните активи, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, е 25.83%. От БНБ уточняват, че към 20 юни 2014 г., когато Корпоративна търговска банка бе поставена под специален надзор, общият коефициент за ликвидност на останалите кредитни институции е 26.85%.
Брутните кредити (без тези за кредитни институции) продължават да се увеличават. Наблюдаваният месечен растеж със 190 млн. лв. (0.3%) е повлиян от нарастването на вземанията от некредитни институции с 83 млн. лв. (8.3%). Корпоративните кредити се увеличават с 56 млн. лв. (0.1%), а потребителските заеми - с 38 млн. лв. (0.4%). При жилищните ипотечни кредити и при експозициите към централни правителства няма съществено нарастване.
Привлечените средства се увеличават с 343 млн. лв. (0.5%). Най-голям принос има ресурсът от институции, различни от кредитни, който е с 330 млн. лв. (1.4%) повече спрямо април. Депозитите от граждани и домакинства нарастват с 228 млн. лв., като месечният темп на растеж е 0.6%. При средствата от кредитни институции е отчетено намаление с 221 млн. лв. (2.6%). Подчиненият срочен дълг и дългово-капиталовите (хибридните) инструменти се увеличават.
В края на май балансовият капитал на банковата система е 11.1 млрд. лв., като през отчетния месец се повишава с 9 млн. лв. или с 0.1%.