Няма да се наложи да бъде актуализиран централният бюджет заради проблемите с КТБ. Това каза министърът на финансите Петър Чобанов по време на извънредното заседание на парламентарната бюджетна комисия.
Според него един от обсъжданите варианти предвижда увеличаване на дълга, като това ще се отрази на "таваните" за дълг, които има в бюджета, т.е. ще се добави нов дълг. Има конструкция, при която това засяга лимитите на дълга, и не засяга централния бюджет, обясни Чобанов.
Това според министъра означава, че с вземане на нов дълг ще бъде подкрепена Креди Агрикол България, която трябва да се одържави, за да поеме средствата на вложителите в банковата група на КТБ.
Според Петър Чобанов такава операция може да доведе и до нарастване на бюджетния дефицит. Очакваната сума за подкрепа е между 1.5 млрд. лева и 2 млрд. лева, обясни министърът.
По думите му процедурата е "еднократно събитие". Чобанов предупреди, че има риск от стартиране на процедура по свръхдефицит - т.е. да надхвърлим лимита за бюджетен дефицит от 3% от БВП, разписан в Маастрихтските критерии.
Чобанов уточни, че Европейската комисия е одобрила варианта за одържавяване на Креди Агрикол България и отнемането на лиценза на Корпоративна търговска банка.
Той напомни, че по конституция всяка нова емисия на дълг трябва да бъде гласувана от парламента. По думите му в момента в БНБ заедно с експерти и от финансовото министерство се изготвя специален закон за новата държавна банка, в който ще е записан и въпросът с евентуален допълнителен дълг. Според министъра ще бъдат защитени спестяванията на всички български граждани.
Очаквайте подробности от извънредното заседание на парламентарната бюджетна комисия!