Източник: www.darikfinance.bg
Не трябва да има извънредно законодателство за Корпоративна търговска банка, заяви пред БНР икономистът Красен Станчев от Института за пазарна икономика. Според него предложените от централната банка текстове са професионално изготвени, но са по-скоро вредни.
В решението на БНБ се говори за абсолютна ликвидна подкрепа. Това означава, че със създаването на нова държавна банка данъкоплатците поемат всички разходи по покриването на депозити и всички рискове от оздравяването на системата.
По думите на Станчев от събота на обяд има и политически, и обществен консенсус, че решението за одържавяване на "Креди Агрикол" не е подходящ вариант за решение на проблема.
Това е ограничен проблем в банковата система, който е свързан с няколко лица, с мажоритарния собственик и свързаните с него фирми. И този проблем се решава много добре от процедурите, предвидени в сега действащия Закон за банковата несъстоятелност.
Нещо, което изисква специално законодателство, не се е случило. Не трябва да има специално законодателство. Онези, които са рискували и са си дали парите в тази банка, трябва да си понесат последиците от своите решения.
Следващото, което е ясно, че не трябва да се създава нова държавна банка. По реда на закона Фондът за гарантиране на депозитите е основен играч в несъстоятелността на всяка банка. Това дава възможност за участие на частния сектор и намаляване на разходите по оздравяване на системата.
В законопроекта за преструктуриране на КТБ е предвидено основната роля в процедурата по несъстоятелност на банката да играе Министерството на финансите, а не Фондът за гарантиране на депозитите. Това според Станчев ще създаде допълнителни рискове.
Онова, което се случи от петък досега показа, че идеята за забрана да се говори за банки е много вредна, посочва икономистът от ИПИ.
Станчев е на мнение, че управлението на БНБ не трябва да се сменя в този момент.
Това не трябва да се прави в никакъв случай, защото, ако сегашното Народно събрание започне да назначава управител на Централната банка, ще назначат седмина Пеевски на сегашните постове.
Онова, което може да се направи и трябва да се направи относително бързо, е сегашното ръководство на Централната банка да се справи с проблема. По този начин то ще понесе отговорност и ще покаже, че може да се справи, допълва Красен Станчев.