Източник: www.darikfinance.bg
Лихвите по депозитите и ипотеките продължават да падат. Но при кредитите за бизнес и потребление има повишение през юни. Това показват последните данни на БНБ.
В сравнение с май 2014 г. средният лихвен процент по срочните влогове на бизнеса намалява с 0.44 процентни пункта, до рекордно ниските 1.67%. При депозитите в евро има ръст с 0.05 пр.п., до 1.99%.
При влоговете на домакинствата в левове лихвите се понижават с 0.23 пр.п., до 3.36%, а в евро падат с 0.55 пр.п., до 2.89%, като това са най-ниски нива от началото на века.
През юни 2014 г. спрямо май средният лихвен процент по кредитите до 1 млн. евро, договорени в левове, нараства с 0.01 пр.п., а по кредитите до 1 млн. евро, договорени в евро – с 0.68 пр. п., съответно до 6.62% и до 6.50%.
Същевременно при кредитите за потребление в левове има повишение на лихвите с 0.10 пр.п., а по тези в евро – с 0.02 пр.п., съответно до 11.26% и до 8.91%.
Средният лихвен процент при жилищните кредити в левове се понижава с 0.12 пр.п., до 8.91% , а по жилищните кредити в евро, с 0.22 пр.п., до 6.88%.
Данните на БНБ не отразяват изтеглянето на депозити през юни, когато от банковата система излязоха над 1 млрд. лева. Но показват, че тенденцията на понижаване на лихвените нива е приключила. За сега пазарът преминава през фаза на консолидация, след която можем да очакваме ново поскъпване на кредитите.
В подкрепа на тази прогноза са множество фактори, като новите регулации за потребителските кредити, които ще оскъпят отпускането им, затягането на паричната политика на Фед в САЩ и продължаващата политическа несигурност в България.
Има обаче и един важен фактор, който ще ограничи покачването на лихвените нива. Това е политиката на Европейската централна банка, която планира да предостави допълнителна ликвидност на кредиторите в еврозоната на стойност 1 трилион евро. Парите от ЕЦБ, въпреки че ще служат само за отпускане на заеми за бизнеса, ще намалят цената на заемния ресурс в Европа и ще задържат междубанковите лихви на сравнително ниски нива.
Така, макар тенденцията на спад на лихвите по кредитите в България да е приключила, по-сериозното им повишаване в следващата една година е малко вероятно.