Дeн, след като Вежди Рашидов обяви, че създава Инициативен комитет на клиентите на КТБ, от екипа му днес обявиха, че десетки фирми и граждани са заявили участието си.
„Затварянето на КТБ блокира дейността на фирми от реалната икономика, доведе до невъзможност пенсионери и работещи да получат пенсиите и заплатите си, направи невъзможен достъпа на хората до парите им, постави в извънредно затруднено положение част от българския бизнес", допълват от офиса на Вежди Рашидов.
Цитират се и конкретни истории на вложители - млада жена с малко дете и влог, която няма други средства; акционерно дружество, чийто капитал е бил изцяло блокиран; фабрика, която заради невъзможност да разполага със сметките си може да остави над 200 души на улицата.
От комитета събират още подобни сюжети с участието на вложители в КТБ.
Депутатът от ГЕРБ и бивш министър на културата, който е и крупен вложител в поставената под надзор банка, обяви, че ще съди държавата, ако трезорът не отвори врати на 21 септември. В декларация на комитета се посочва, че държавата е измамила вложителите в КТБ като не е упражнявала надзор или поне не е обявявала публично проблемите в банката.
„Призоваваме БНБ, КФН, Министерството на финансите незабавно да проверят колко работещи предприятия и фирми са с блокирани сметки в КТБ и какъв ще е ефектът и цената, която българските данъкоплатци ще платят, ако тези фирми фалират и останат без възможността да изплащат работни заплати", пише в документа, като комитетът заплашва, че ще съди България и така данъкоплатците ще трябва да плащат двойно.
Според Reuters, и група инвеститори, закупили доларови облигации на КТБ ще заведат съдебно дело срещу българското правителство, ако плащанията по книжата бъдат просрочени. Падежът на дълг настъпва на 8 август.