Протестите на вложителите в КТБ ще ескалират и натискът върху държавните институции ще се засили. Това прогнозира пред БНР участник в групата в социалната мрежа, която настоява за защита на интересите на вложителите в затворената банка. „Очаква се и намесата на европейски съдилища", предупреди юристът Даниел Божилов.
Още по-мрачна бе прогнозата на финансиста Кольо Парамов, който очаква управителят на БНБ Иван Искров да бъде арестуван.
„Дори се обсъжда възможността да се поиска спешна помощ от съда в Люксембург, така че да е заявен един иск, който да се разгледа в много кратък срок от време за нарушване на общностното законодателство. Има идея самият протест, който се прави, да ескалира в определена степен в рамките на закона, защото очевидно от ръководството на БНБ, като отговорен орган, въобще не се интересува никой. На тях не им пука нито за акционерите, които трябваше да са ги поканили вече официално, те да предложат нещо, ще предложат ли, няма ли да предложат, респективно те да минават на следващите стъпки, които предвижда законът", обяснява Даниел Божилов.
Той обвини управителя на БНБ Иван Искров, че на базата на вътрешна информация е изтеглил своевременно спестяванията си от КТБ, докато положението на обикновените хора с блокирани сметки продължава да се влошава.
„Има хора, които просто по една или друга причина точно в този момент са останали без работа и тези средства им трябват. Сега няма да коментираме социалните, но тежките случаи, когато са събирани пари по дарителски сметки, когато става въпрос за лечение на тежки заболявания. Но по принцип има и фирми, на всеки един от нас, вложителите, това създава по-малки или по-големи проблеми, във всеки случай са проблеми", каза още адвокат Божилов.
„Операта КТБ е в трето действие. В четвърто действие очаквам да бъде задържан Искров, за да се отпуши целият проблем", заяви в сутрешния блок на Нова телевизия финансистът Парамов. Той е видял умисъл в създалата се ситуация и прогнозира, че държавата ще загуби много пари.
„1 600 000 000 са парите над онези 100 000 евро за елитните вложители в КТБ, които трябва да бъдат обезвъзмездени плюс парите на няколко от държавните предприятия, фирми и фондове. Ние трябва да осигурим до 100 000 евро на всички вложители, които имат тези суми, а това е около 2,100 млрд. евро. Тези пари обаче са целият фонд за гарантиране на кредитите. Ние събираме 15 години тези пари и сега трябва да ги осигурим и оголваме цялата банкова система", обясни Парамов.
В интервю за БНР вчера икономистът Стив Ханке, известен като „бащата на валутния борд у нас", предложи КТБ да бъде оставена да фалира и е било грешка, че БНБ е поискала помощ от МВФ и ЕС. По този повод Парамов каза: „Ако тази работа се мотае до изборите, ясно е, че тази зависимост ще стигне до по-тежък фалит, отколкото очаква Стив Ханке." Финансистът Парамов добави, че Стив Ханке е притеснен, тъй като има информация, че има нарушения в някои банки, собственост на българи.
Според Парамов заради това, че в банката има пари на елитни хора, това бързо няма да стане. Парамов посочи, че в тази банка си държат парите политици, общественици и хора от съдебната система.
„Трябва да се намери човек, който да въздейства върху Управителния съвет, според мен това е Хърсев, за да се направят предложения кой, как ще бъде обезщетен и кой и кога ще може да търси разликата от своите пари", препоръча Парамов и повтори: „Искров не осъзнава, че той е потенциален затворник. Нещата ще се развиват в негативна посока, ако той не напусне банката."