Източник: www.darikfinance.bg
Под натиск отвън БНБ вече направиха първия ход, а той беше да изпратят писма до акционерите с искане да се включат в оздравяването на банката, посочва в интервю за „Труд“, икономистът Красимир Ангарски.
Според него от БНБ е трябвало да посочат какво точно искат и с колко средства трябва да се включат акционерите в увеличаването на капитала на КТБ. В същото време централната банка много е закъсняла с цялостната оценка за състоянието на КТБ,
Друг разумен ход пред БНБ е да направи консултативен съвет за решаването на този казус, счита Ангарски.
Идеята е да се изготвят различни предложения за алтернативни финансови инструменти, които да се предложат на инвеститори и вложители. Те сами ще преценят кой вариант е най-подходящ за тях.
Според икономиста разходите, които ще платят инвеститорите и вложителите в КТБ за оздравяването ѝ, ще бъдат значително по-ниски от загубите, ако тя бъде обявена в несъстоятелност
Всеки би предпочел вместо да изгуби своите средства, да ползва първоначално 50% или 60% от тях. Другата част ще бъде вложена в избраните финансови инструменти, които ще могат да се търгуват. Притежателите им ще могат да ги продадат и да получат някаква цена. Всеки ще предпочете това, отколкото да се закрие банката и да се разпродадат активите. Тогава кой какво ще получи, не е ясно.
Приемането на специален закон би било абсолютна грешка, смята Ангарски. Според него българското банково законодателство е сред най-добрите в Европа и не може да се правят законодателни промени при проблеми в отделни банки. При това все още не е дадена възможност на акционерите да оздравят КТБ.
КТБ е четвъртата по големина и структуроопределяща банка във България, категоричен е Ангарски, тя работи основно с български предприятия и има български вложители. В нея са привлечени 10% от депозитите в страната. Ако бъде затворена ще бъде изразходван целият ресурс на Фонда за гарантиране на влоговете и ще се предизвика системен риск.
БНБ е кредитор от последна инстанция. В случаите на системен риск тя има право и е длъжна да се намеси. Според Красимир Ангарски не се разбира от БНБ и от нейното ръководство, че това да се намесят, е тяхно задължение.