Движението за права и свободи настоява да бъде осъществено пълно разследване на Корпоративна търговска банка /КТБ/ от международно юридическо лице за финансово разузнаване. Това каза пред журналисти в Хасково лидерът на партията Лютви Местан.
"Именно защото с КТБ се свързва значим публичен интерес, ние настояваме международно юридическо лице за финансово разузнаване да осъществи пълно разследване на КТБ - за вложенията, за кредитите - добри, лоши, на търговски дружества, публични фигури, офшорки. Да стигне до дъното, до абсолютната истина", подчерта Местан.
Според лидера на ДПС, необходимо е да се узнае цялата истина за КТБ, "особено, когато става въпрос за съмнения, за обвързаност на политици и политически интереси с тази банка". По думите му най-заинтересованата партия от разкриването на пълната истина за евентуални политически връзки и зависимости с КТБ е Движението за права и свободи.
Местан припомни, че ДПС, в разгара на скандала за КТБ към края на мандата за 42-то Народно събрание, внесе законопроект в четири точки, чрез който Движението е поискало разкриването на банковата тайна на всички публични фигури в българската политика и управлението на страната от 1990 година насам.
„Става въпрос да се разкрие банковата тайна на всички публични фигури - вложители и кредитори, кредитополучателите в КТБ, уточни лидерът на ДПС и добави, че има още една много важна уговорка. „Ние настояваме да се разкрият включително и търговските дружества, регистрирани в зони със специален режим, т.е. и офшорките", каза Местан.
По думите му законопроектът не е бил приет от 42-то Народно събрание, защото не е получил подкрепата от останалите три парламентарни групи.
„Първият законопроект, който парламентарната група на ДПС ще внесе в деня на учредяването на 43-тото Народно събрание, е този - вече разширен и задълбочен", отбеляза Лютви Местан. По думите му отдолу първо ще стои неговият подпис като председател на ДПС, "за да поеме политическа отговорност в защита на този публичен интерес".
ДПС настояваме час по-скоро България да се включи към Европейския банков съюз и оттам - всички български банки да бъдат подложени на европейския банков надзор и на банковата регулация, защото има тежки съмнения, че надзорът и регулацията не са достатъчно ефективни.