Източник: www.darikfinance.bg
Загубите за обществото и държавата ще бъдат много по-големи при евентуален фалит на Корпоративна търговска банка в сравнение с преките щети за засегнатите вложители, предупреди за пореден път проф. Христина Вучева.
В интервю за Дарик бившият финансов министър в служебния кабинет с премиер Ренета Инджова коментира, че отнемане на лиценза на КТБ ще доведе до ръст на лихвите по кредитите в страната.
"И законът и практиката показват, че все още има възможност за спасяването на КТБ, въпреки ясната сметка, че много се закъсня за едно реално оздравяване", смята Вучева.
Според нея "загубите на обществото и като казвам общество имам предвид всички нас, а не само вложители или заинтересовани кръгове, а всички хора, които живеят в страната, ще бъдат в по-лоша позиция, ако банката се ликвидира и в много по-добра, ако банката се възстанови дори при тази ситуация според мен, ако тя бъде с увеличен капитал, с нови акции, които да се притежават от Фонда за гарантиране на влоговете".
Вучева е категорична, че трябва "да се изправи финансовият министър, да заяви на хората, че това е една държавна институция вече, държавна банка, която ще работи както трябва, и мисля, че при съответните лихви хората няма да си теглят парите".
Тя напомни за опита от случилото се в банковия сектор през 1996-1997 година, когато неизрядните длъжници спечелиха най-много от кризата, а най-потърпевша беше държавата, която потъна в огромни задължения.
При евентуално отнемане на лиценза на КТБ "рискът, който настъпва в тази държава и оттам вече оправданието, че кредитът трябва да бъде по-скъп, а лихвите по-високи", прогнозира финансовият експерт.
"Но има и друго по-пряко действие, защото пълното изчерпване на наличностите по Фонда за гарантиране на влоговете ще предизвика по всяка вероятност увеличаване на сумите, които внасят търговските банки, а те естествено ще бъдат принудени да увеличат лихвите, за да могат да получат тези средства", допълва проф. Вучева.