Източник: www.darikfinance.bg
БНБ не разполага с правомощия, съгласно националното законодателство, да установи, че депозитите в дадена кредитна институция са неналични чрез друг акт, различен от отнемането на лиценза за банкова дейност.
Така от централната банка отговориха на писмото на Председателя на Европейския банков орган, в което се препоръчва централната банка и Фондът за гарантиране на влоговете да започнат изплащането на депозитите на вложителите в КТБ.
В тази връзка единственото правомощие, предоставено на БНБ, съгласно националните разпоредби, е да отнеме лиценза на Корпоративна търговска банка.
При това отнемането на лиценза на банка подлежи на оспорване пред Върховния административен съд. Всяко друго решение, взето от БНБ извън кръга на нормативноустановената ѝ компетентност, би било нищожно.
Горепосоченото е валидно и за Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който може да плати гарантирания размер на депозитите, единствено когато БНБ е отнела лиценза за банкова дейност на съответна банка и при никакви други условия. Освен това такова решение предполага изразходване на средства на Фонда за милиарди левове и не би могло да бъде взето без ясно правно основание в националното законодателство.
Всеки административен орган следва да взема своите решения и да оповестява административните си актове в рамките на обхвата на своите правомощия, установени в националното право. В случай че се установи, че националното право, въвеждайки съответната директива на ЕС, определя в по-тесен смисъл и не предоставя в пълен обем правомощия на съответния компетентен орган така, както изисква директивата, националното право следва да се измени.
В контекста на гореизложеното нито БНБ, нито Фондът за гарантиране на влоговете разполагат с компетентност да изменят националното законодателство за преодоляване на несъответствието. Такива правомощия има единствено българският парламент.
За отстраняване на несъответствието е в процес на разработване проект на нов Закон за гарантиране на влоговете в банките.