Източник: www.darikfinance.bg
Говори се за дупка от 4,2 млрд. лв. Какво значи тази дупка? Христина Вучева напомни, че на 31 юли в съобщението на БНБ, с което се прие отчетът на квесторите към тази дата се посочва, че Корпоративна търговска банка има загуби от 62 млн. лв. След това обаче от тях се е искало да се променят правилата и към днес излиза сумата от 4.2 млрд. лв.
Вучева и Валери Димитров заявиха в коментар пред БНР, че решението за КТБ тежи на плещите на БНБ и по закон трябва да бъде взето до седмица. Парламентът има по-дълъг период, ако трябва да се правят законодателни промени за решаване на казуса.
Финансовите експерти подчертаха, че поставянето на КТБ под особен надзор е била за нейното оздравяване. А сега може да се мисли за вариант да затворят КТБ и да спасят банка „Виктория”.
Валери Димитров подчерта, че според него БНБ не е упражнила тази власт, която има да приложи оздравителни мерки по времето на особен надзор.
Според него едва ли КТБ може да бъде спасена, ако в нея се налеят каквито и да е средства, защото това няма да успокои вложителите.
Димитров смята, че е възможно лошите активи да се поемат от друга банка. Решението тежи върху плещите на Управителния съвет на БНБ. На основата на одиторския доклад квесторите трябва да изчислят капиталовата адекватност и тогава при отрицателна капиталова адекватност БНБ трябва незабавно да подложи банката на ликвидация.
От тази гледна точка в момента най-важно е как ще се попълни Фондът за гарантиране на влоговете.
Според двамата експерти е възможно отново да се появят списъци на кредитни милионери. Очевидно ще има и повторение на лица, които са взели големи суми и не са ги върнали. Но това няма да реши проблемите на вложителите, смятат и Вучева, и Димитров.