Източник: www.darikfinance.bg
Паралелно с проучването на одиторските компании БНБ е извършила собствена проверка в Корпоративна търговска банка. Това е станало в периода от 7 юли до 14 октомври 2014 г.
Обект на проверката са били движенията по разплащателни и заемни сметки на 91 кредитополучатели с 208 броя кредита, чиято обща брутна стойност преди обезценка към 30.06.2014 г. е в размер на 3.7 млрд. лв., представляваща 67% от кредитния портфейл на банката.
Почти всички кредити от извадката са били обслужвани в съответствие с договорените погасителни планове, като първите просрочени вноски са към края на юни 2014 г.
През същия месец за кредити на стойност над 1 млрд. лв. са сключени анекси с цел отлагане плащанията на дължимите погасителни вноски за срок от три месеца.
Така може да се направи изводът, че с този подход банката е позволила на определени кредитополучатели да прикрият невъзможността си да погасяват своите задължения, което съответно води до подаване в БНБ на невярна информация относно качеството на въпросните кредити.
Преобладаващата част - близо 3 млрд. лв. от проверените експозиции са отпуснати за инвестиции, включително за покупка на акции или дялове на трети лица. При много от заемите липсва анализ на кредитоспособността на клиентите, анализ на ниво свързани лица и т.н.
В процеса на проследяване на паричните потоци по заемните и разплащателните сметки БНБ открива наличието на огромен брой парични потоци между определен брой дружества, които са кредитополучатели или клиенти на банката.
Инспекцията изследва и паричните потоци, служещи за погасяване на кредитните експозиции на част от извадката. Анализът показа, че 42% от погашенията са средства с първоначален източник усвоени кредити, преминаващи през няколко сметки на различни дружества, насочени посредством индиректни преводи към кредитополучатели на банката.
Така КТБ е поддържала изкуствено качеството на значителна част от кредитния си портфейл, като е докладвала несравнимо високо ниво на обслужваните кредити.
След проучване на част от паричните потоци на „ТЦ ИМЕ" АД, „Бромак" ЕООД и „Фина Ц" ЕООД, най-значимите преводи от които са през сметките на „ТЦ ИМЕ" АД е установено наличие на значителни обороти в размер на милиарди левове, като през левовата сметка на последното дружество индиректно преминават част от средства, наредени от други дружества, в т.ч. и от усвоени кредити, отпуснати от банката.
Същевременно „ТЦ ИМЕ" АД е източник на средства, служили за погасяване на кредити на други дружества. Следователно, умишлено и преднамерено са използвани средства от сметките на „ТЦ ИМЕ" АД с цел прикриване на погашения по съществуващи кредити с отпуснати от банката нови кредити, което е трудно да се докаже формално на база наличните законови разпоредби.
В резултат от проверката на паричните потоци и установяването произхода на средствата за увеличението на акционерния капитал през май 2013 г. с 86 млн. лв. е установено, че значителна част от средствата за увеличение на капитала на „КТБ" АД са с първоначален произход от усвоени кредити, отпуснати от самата банка.
От направените справки е установено, че 86 дружества, кредитополучатели в банката, са регистрирани на седем адреса, а шестима служители на банката са вписани като управители или като собственици на седем дружества, кредитополучатели в банката. Тези експозиции не попадат в обхвата на регулациите, поради което не е имало законово изискване да се докладват в надзорните отчети.
Това е позволявало на КТБ да заобикаля законовите изисквания, като прикрива съществуването на лица, намиращи се в „тесни връзки", които са носители на общ кредитен риск, като по този начин отново поддържа изкуствено високо качеството на кредитния си портфейл.