Консорциум на Оманския фонд е подал оферта за поставената под особен надзор КТБ, съобщи БГНЕС. В същото време в парламента председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ обяви, че международен инвеститор иска да вложи 1 млрд. лв. в КТБ.
Какво лошо виждате в приетия вчера на бюджетна комисия текст? Искаме просто да дадем време на БНБ да си свърши работата. Искаме да не изгоним инвеститора, който желае да налее 1 млрд. евро в КТБ и да спасим предприятията, работниците в тях, общините и болниците.
С този въпрос Менда Стоянова се обърна към журналистите в Народното събрание. Тя и колегите й от ГЕРБ свикаха пресконференция, за да обяснят какво точно е било прието на заседанието на комисията, като не скриха, че са недоволни от медийните интерпретации по темата.
Още в началото Менда Стоянова прочете спорния текст, предизвикал бурни реакции в часовeте след неговото приемане, с който се задължава БНБ да предприеме действия по оздравяване на банките. "Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме изменение в Закона за кредитните институции, които задължават БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, като отчита макроикономическия ефект и ефекта върху държавния бюджет." И веднага попита отново: „Какво лошо виждат интерпретаторите в медиите в него?"
Стоянова обясни, че по време на 4-5-месечната квестура от БНБ са отказвали да изпълнят текст от настоящия закон, който я задължава да изготви план за контролирано преструктуриране на всяка банка, лицензирана в България, който може да бъде приложен, когато банката изпадне във финансови затруднения. „Затова решихме, че след като БНБ 5 месеца не изпълнява закона, следва да променим закона така, че да я задължим категорично да го изпълни", посочи Стоянова една от причините за приемане на подобен текст.
Тя обясни и мотивацията си да се приеме този текст точно в този момент: "Защо днес и защо до 6 ноември? Много просто - в момента в България има инвеститор. Той обикаля няколко пъти БНБ, Министерството на финансите и други институции и е заявил намерение да инвестира 1 млрд. евро в българската банкова система, в случая в КТБ. Време за този инвеститор няма. Ние искаме да му дадем време, на този който иска да налее пари и да не го изгоним. Искаме да му дадем време и шанс, ако намеренията му са сигурни и правилни, да спасим банката. Да спасим вложителите - предприятията, работниците в тях, общини, болници и т.н."
Менда Стоянова бе категорична, че от ГЕРБ искат да дадат още малко време на БНБ да си свърши работата, но реакцията на медиите била друга. "ГЕРБ и ДПС отлагат решението за КТБ", цитира заглавие в медиите Стоянова. Председателят на временната бюджетна комисия припомни, че решението не е било гласувано само от ГЕРБ и ДПС, а също така и от АБВ, БДЦ и Патриотичния фронт. Според Стоянова минути преди да гласува "против", Румен Гечев е обявил, че е за пазарно решение за банката, но с гласуването "против" не дава възможност за пазарно спасение на КТБ.
По време на брифинга Менда Стоянова не скри яда си към медиите, като каза, че "спекулации от типа ето го плаващото мнозинство ГЕРБ-ДПС са смешни". Тя обаче не ски, че предстои за много решения ГЕРБ да търси подкрепа от всички партии и ако медиите непрекъснато търсят "под вола теле" и скрити коалиции, това ще бъде зле за България.
Запитана дали в ГЕРБ като партия са се срещали с инвеститора, Стоянова отвърна, че инвеститорът ходи по институциите, където законът е дал това право да се правят планове за преструктуриране. "Това са БНБ и Министерство на финансите. Ние сме политици и очакваме от специалистите в тези ведомства да ни препоръчат едно или друго решение, като го остойностят", каза Менда Стоянова. Тя припомни, че още вчера е попитала Иван Искров каква е цената на един или друг вариант за решение на казуса "КТБ" и виждат ли сериозност и капацитет в инвеститора, с който са се срещали пет пъти, но не е получила отговор от гуверньора на Централната банка.
Утре решението на комисията ще влезе за разглеждане в зала, като от ГЕРБ ще внесат допълнение в текста и ще поискат от БНБ в срок до три календарни дни да предостави на бюджетната комисия и парламента разчети, подкрепени с финансови обосновки. "Искаме разчети за макроикономическия ефект и ефекта за държавния бюджет. Едва тогава можем да вземем решение", подчерта Стоянова.
На въпрос откъде ще дойдат останалите 1 млрд. евро, тъй като инвеститорът предлага 1 млрд. евро от себе си и иска останалата част да се поеме от държавата, Менда Стоянова отговори: "Ще се направи план за преструктуриране, има много възможности, които няма да изнасям пред вас, защото не съм специалист." Стоянова настоя, че не вярва на "приказки от пазара" и държи да получи писмено предложение и план за преструктуриране. "Когато получим такъв план, който включва или не включва участие на държавата, ще анализираме и ще обявим нашето решение", отговори тя.
Председателят на временната бюджетна комисия категорично заяви, че ГЕРБ няма да допусне участие на публични средства в спасяването на КТБ по-високи от тези, които биха били ангажирани, ако се платят гарантираните влогове на вложителите. "Държавата не може и не трябва да си позволява оздравяване с публични средства. Продължаваме да считаме, че това е основният параметър и оставаме на него", завърши Менда Стоянова.