България не е подала уведомление, че желае да стане част от единния банков надзор в ЕС. Това бе отговорът на председателя на Надзорния съвет на единния надзорен механизъм Даниел Нуи по време на изслушване в икономическата комисия към Европейския парламент, съобщават от пресцентъра на партия ГЕРБ.
Въпросът е зададен от българския евродепутат Ева Паунова от ГЕРБ, на който Нуи уточнява, че Европейската централна банка (ЕЦБ) внимателно следи случващото се в банковата сфера в България. Тя е посочила и какви са етапите за присъединяване към надзорния механизъм.
„Първата стъпка е изпращането на официално уведомление поне 5 месеца преди желаната дата за присъединяване", обясни Нуи и допълни, че ако е имало проведени срещи по този въпрос, те са били неформални.
Нуи беше категорична, че страната ни не е изпратила подобно искане, но от ЕЦБ са готови да ни сътрудничат при необходимост. Пред икономическата комисия в ЕП Паунова съобщава, че още през юли в България е бил постигнат широк консенсус между политически лидери и експерти за стартирането на процедурата по присъединяването ни към единния надзорен механизъм.
От ГЕРБ припомнят, че това е станало по време на консултации при президента Росен Плевнелиев с основна тема ситуацията около поставената под особен надзор КТБ. На 15 юли официално от БНБ съобщиха, че е установен контакт с Изпълнителния съвет на ЕЦБ, но след това няма информация за следващите действия.
Изграждането на единен банков надзор има за цел да засили стабилността на финансовата система в ЕС. Към момента обаче той все още е на хартия, а очакванията са да заработи през този месец. Страните от еврозоната автоматично трябва да се включат към новия регулатор, но останалите държави от общността също имат опцията да участват в него.