Министерството на финансите публикува на интернет страницата си проекта на нов Закон за гарантиране на влоговете в банките и мотивите към него след предварително неформално съгласуване с ЕК, съобщи пресцентърът на ведомството.
Съгласно чл. 11, ал. 1 от Закона за нормативните актове, поради наличието на многобройни и важни промени, се предлага действащият Закон за гарантиране на влоговете в банките (ЗГВБ) да бъде отменен и да се приеме нов закон. Независимо от това, в предложения законопроект са взети предвид разпоредбите на действащия закон, които са в синхрон с Директива 2014/49/ЕС на Европейския парламент, като е променено само систематичното им място с оглед постигане на по-голяма последователност и яснота на уредбата.
Проектът на нов ЗГВБ отстранява пропуските на действащия в момента закон и транспонира приетите в средата на тази година изменения в законодателството на ЕС в същата област. Запазва се и максималната сума за гаранция на депозит на едно лице в една банка независимо от броя и размера им до 196 000 лв., но не малко от левовата равностойност на 100 000 евро.
В съответствие с Директивата, заради която се разработва нов закон, и като се отчитат спецификите на българската икономика и опита на Фонда, законопроектът предвижда няколко способа за финансиране на недостига на средства и за осигуряване на ликвидност - извънредни премийни вноски, заеми, включително емисия на дългови ценни книжа и заеми от държавния бюджет по облекчена спрямо сегашния ред процедура, като се предвижда заема за фонда да се одобрява от Министерския съвет.
В мотивите на вносителя е записано, че Директивата предвижда поетапно намаляване на срока за изплащане като към 1 януари 2024г. същият ще е 7 работни дни от датата, на която депозитите са станали неналични. С предложения законопроект съкратеният срок за изплащане от 7 работни дни се въвежда с влизането на закона в сила и България няма да се възползва от преходния период, с което правата на депозантите ще бъдат гарантирани в максимална степен.
Законопроектът предвидено разширяване на обхвата на инструментите, в които могат да се инвестират средствата на Фонда при спазване на изискванията за ликвидност и минимален риск.
Вложителите вече ще бъдат по-добре информирани по въпроса дали депозитите им са гарантирани и как функционира системата за гарантиране на влоговете.
Със законопроекта се постига пълно съответствие с Директива 2014/49/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година относно схемите за гарантиране на депозити, с изключение на разпоредбата на чл.14, ал. 6 от директивата, която ще бъде въведена с приемането на вътрешни процедури и подписването на междуинституционални споразумения.
Предложеният законопроект няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет, уверяват вносителите на законопроекта.