Източник: БНР
Трябва да се коментира не идеята да се отменят цесиите между вложители и длъжници на КТБ, а конкретните текстове, предложени за тази законодателна промяна. Това каза бившият председател на Сметната палата проф. Валери Димитров пред БНР. Поводът за неговия коментар беше казаното вчера от премиера Бойко Борисов, по време на среща с Асоциацията на банките, че ще бъдат спрени цесии за 800 милиона лева в КТБ.
На срещата стана ясно, че ще бъде предложен законодателен текст, който да отмени всички прихващания между кредити и депозити в КТБ (отмяна на т.нар. "цесии"). Законодателната промяна ще бъде предложена за одобрение от парламента между първо и второ четене на актуализацията на бюджета.
Много юристи обаче изразиха съмнение, че подобна законодателна промяна може да бъде направена.
Според проф. Димитров е много важно да се знае кога се прави изявлението за прихващане. „Има различие дали изявлението за прихващане се прави преди БНБ да впише в Търговския регистър искането за откриване на производство по несъстоятелност. Фондът за гарантиране на влоговете и негарантираните, големите вложители са на един ред. Фактически производството по несъстоятелност, ако доведе до определени приходи от осребреното имущество или от продажба на банката като предприятие, отива в полза на фонда и на негарантираните вложители. Останалите кредитори нищо няма да получат", обясни проф. Димитров.
Според него Фондът за гарантиране на влоговете и големите вложители са най-заинтересовани да има справедливо съразмерно удовлетворяване на техните вземания в несъстоятелността. При прихващане, този, който прихваща изпреварва другите. „И това е проблем, особено, когато става дума, вече в производството по несъстоятелност, когато вече кредиторите са един колектив, при който всеки трябва да получи равна квота, от това, което има от осребреното имущество", поясни проф. Димитров.
Той предупреди, че забавянето на производството по несъстоятелност допълнително ще влоши нещата. „Надявам се Върховния административен съд бързо да реши спора за отнемането на лиценза. Моето категорично мнение е, че няма никакво основание да се оспорва отнемането на лиценза на КТБ", подчерта бившият председател на Сметната палата.
Той отрече да му е предлаган постът управител на БНБ, като уточни, че никой не е говорил с него по този въпрос.