Източник: www.darikfinance.bg
Всяка криза е здравословна за оцелелите, колкото и цинично да звучи, коментира случилото в КТБ изпълнителният директор на „УниКредит Булбанк“ и председател на Асоциацията на банките в България, пред bTV.
Според Левон Хампарцумян става въпрос за един играч с неустойчив бизнес модел и практики, които са изкривявали пазара.
Тоест изчезването на едни такива практики и поведение всъщност са здравословни за всички други, които остават, включително и с предупреждението, че намаляват изкушенията някой друг да се опита да повтори същия модел.
В Чехия, която е една страна с минало, близко до българското, разбира се, много по-развита и по време на социализма, и преди социализма, и след социализма, но подобна по размер лихвите и по депозити, и по кредити са по-ниски, защото икономиката работи доста добре, посочва Хампарцумян.
Ако имаме умерено растяща икономика, предсказуема бизнес среда, една увереност на предприемачите и на потребителите в бъдещето, която не се създава от банките, тогава ще имаме тенденция към намаляване на лихвите. Това е. Категоричен е председателят на Асоциацията на банките в България.
Тогава, дори лихвите да са по-високи, те ще бъдат достъпни за хората. Защото в момента лихвените нива са под тези на 2008 година, но преди кризата хората спокойно харчеха, спокойно вземаха кредити, дори до степен, до която регулаторът беше принуден да поставя определени ограничения в нарастването на кредитирането.
Банкерът подчертава, че контролът върху банките в България е сериозен, например УниКредит Булбанк е одитирана не само от нейния вътрешен одит, който се подчинява директно на акционерите в Милано и Виена, но има външна одиторска компания, в момента Deloitte, проверки на БНБ, а освен това финансовата институция е обект на проверки от Италианската централна банка, от немския регулатор и от Австрийската централна банка.
Една банка е част от финансовата инфраструктура на икономиката и на обществото. Тя трябва да бъде политически неутрална, по същия начин, по който политически неутрален трябва да бъде интернетът, мрежите за електродистрибуция, водопроводът и т.н. Защото който и да живее тук, който и да управлява, каквото и да се случва, тази финансова инфраструктура е необходима, банките съответно са необходими. Ако ги няма банките, трябва да ги заместим с мрежи от чейнч бюра, торби с пари, заложни къщи и т.н.
Тоест изводът е такъв – трябва да пазим репутацията на институциите в България. Защото ние в последните години видяхме една крещяща деинституционализация, което доведе до провали в повече от една сфера на живота в страната, смята Хампарцумян.