Източник: www.darikfinance.bg
Заличават след цесии ипотеки в полза на банката. Защо квесторите на БНБ в КТБ са освободили обезпеченията към трезора при положение, че групата дружества „Петрол” имат десетки милиони невърнати кредити към банката е въпрос без отговор.
Докато цялата държава чака съдът най-сетне да стартира процедурата по несъстоятелност на КТБ, мажоритарният собственик на трезора и обвиняем за фалита на банката Цветан Василев присвоява активи за 1 млрд. евро по оценките на самия банкер, пише „Монитор“.
Схемата е задействана веднага, след като на 20 юни Централната банка постави трезора под спецнадзор.
Благодарение на нея обкръжението около банкера вече сложи ръка на „Петрол”АД и дъщерното му „Елит петрол” и всячески се пробва да отмъкне втората перла, закупена от Василев с парите на КТБ - БТК.
В свои изявления скандалният бизнесмен оценява „пакета Виваком - НУРТС” на поне 650 млн. евро, а петролния холдинг – на 300-400 млн. евро.
Двете компании са най-големите в кредитния портфейл на КТБ, да не говорим, че са едни от малкото работещи активи, които биха могли да бъдат реално осребрени от бъдещия синдик на трезора.
Схемите за присвояване са различни, но крайният резултат е един и същ – смяна на собствеността и късане на връзката между банката и кредитирания от нея актив. В случая с „Петрол” са използвани цесии, а главно действащо лице в сценария е ловешкият бизнеспартньор на банкера - Гриша Ганчев.
Със същата крайна цел - прекъсване на връзката между парите от трезора и активите, но чрез друга схема Василев и компания се пробват да отмъкнат и БТК.
През юли 2014 г. - малко след като БНБ поставя КТБ под спецнадзор, кръгът около банкера сменя собствеността на една от люксембургските офшорки, държащи най-големия дял от телекома.
Сделката е изключително важна, защото структурата на собствеността на БТК е устроена така, че между телекома и реалните му собственици стоят цяла верига регистрирани в херцогството компании. Офшорките са общо 4 и са на принципа на матрьошката – по-горната държи 100% от дяловете в по-долната. Последна във веригата е V Telecom Investment General Partner S.A. 43% от нея се държат от „Бромак телеком инвест”, 33% от Crusher Investment Limited и 24% от облигационерите на БТК.
През юли миналата година обаче „Бромак телеком инвест” продава своите дялове във V Telecom Investment General Partner S.A. на друга люксембургска офшорка – SHCO 79 S.a.r.l. Продажбата в случая е проформа, защото е реализирана на номинална стойност на акциите – т.е. новата фирма дава не повече от 18 000 евро, а председателят на управителния съвет на БТК Златозар Сурлеков призна преди седмица пред „Капитал”, че зад SHCO 79 S.a.r.l. отново стои кръгът около Цветан Василев.