Източник: www.darikfinance.bg
В края на декември 2014 г. депозитите на бизнеса и домакинствата възлиза на 57.640 млрд. лв. /73.2% от БВП/, като годишното им увеличение е 1.5% след спад с 4.6% през ноември 2014 г., което понижение се дължи на изключването на Корпоративна търговска банка от паричната статистика. Нарастването на месечна база след това пък е главно в резултат на започналото на 4 декември 2014 г. изплащане на гарантираните депозити в КТБ.
Към края на декември 2014 г. кредитите на бизнеса и домакинствата са 50.387 млрд. лв. /64% от БВП/.
Те намаляват на годишна база с 8.2%, най-вече заради изключването на КТБ от статистиката на БНБ. Без данните за търговската банка за декември 2013 г. кредитите на неправителствения сектор нарастват с 0.3% на годишна база.
Делът на лошите и преструктурирани кредити в банковата система през декември рязко намалява с 0.8 проценти пункта, до 24.0%.
Данните показват ребалансиране на сектора след фалита на КТБ. Въпреки това въздействието на последствията от краха на четвъртата по големина банка в страната продължава. То има както положителни, така и негативни страни.
Изчистването на лошите и преструктурирани кредити от банковата система се ускорява, благодарение и на по-строгия контрол от страна на регулаторите. В същото време случилото се с КТБ неизбежно ще доведе до увеличаване на рисковите премии и оттам ще ограничи намаляването на лихвите по кредитите.
Без кредитите, отпуснати от КТБ, банките в България увеличиха и без това голямата си депозитна база. Това ще ги накара да намалят текущите си разходи с плащане на задълженията към външните им и вътрешни кредитори. По-ниските нива на дълга към дружествата собственици от еврозоната пък ще изолира България от позитивните ефекти на политиката на количествени улеснения и отрицателни лихви, провеждана от Европейската централна банка.