Хармонизирането на правилата за корпоративно управление ще увеличи стабилността на финансовата система в Европа. Този извод направи Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк по време на Deloitte Next Generation CFO Academy. Форумът, който се организира от една от най-големите одиторски компании в България Deloitte, е част от програма, насочена към бъдещите финансовите директори в компаниите и цели да ги подготви да посрещнат многопластовата сложност на тази функция и нарастващите очаквания към нея.
Хармонизирането на правилата за корпоративно управление е една от основните цели на Четвъртата директива за капиталовите изисквания. По този начин в нормативната уредба на Европейския съюз се въвеждат нови стандарти относно банковия капитал - познати повече като Базел III. Новите правила, които са в сила от 1 януари 2014 г., гарантират, че банките поддържат необходимото ниво на капитал както в количествено, така и в качествено изражение.
„Новите регулации се правят, за да се предотврати повторението на вече минали кризи. Избягването на нови кризи обаче е трудно", коментира Левон Хампарцумян. Той отбеляза, че финансовият сектор е залят от нови регулации, които носят нови разходи за бизнеса, но че въпреки променената среда трябва да се търсят нови начин за постигане на ефективност.
„Европейските държави имат различна култура, но трябва да положим усилия да въведем еднакви регулации и стандарти за работа", каза още г-н Хампарцумян по време на срещата на Deloitte. Той поясни и, че не вижда аргументи България да не се присъедини към еврозоната колкото се може по-бързо. Според главния изпълнителен директор на УниКредит Булбанк дори пътят към присъединяването е много по-важен от резултата заради синхронизацията на законодателството и добрите практики на Европа, които постепенно трябва да въведем изцяло в работата на целия финансов сектор.
Deloitte Next Generation CFO Academy е насочена към бъдещите финансови директори в компаниите, за да ги подготви за ролята и отговорностите, които ги очакват на тази позиция. Като отчита, че в последното десетилетие функцията на финансовия директор поема все повече тежест в рамките на една организация, Академията предлага изчерпателна учебна програма, за да помогне на бъдещите лидери да посрещнат нарасналите очаквания и да добавят повече познание към своя професионален опит до момента. За да имат възможността да посещават занятията, участниците са номинирани - всеки от своя CEO / генерален директор - да бъдат част от следващото поколение бизнес лидери, с потенциал да станат финансови директори в следващите няколко години.
Лектори в програмата са както професионалисти от Deloitte (от българската и чуждестранни практики на фирмата), така и гост-лектори от водещи в своите сектори организации. Учебният план е построен около стълбовете на успеха и предоставя подготовка в областите Лидерство, Корпоративно управление, Управление на таланта, Взаимодействие с функцията на изпълнителния директор. На всяка от темите е посветен отделен ден, като във всеки от тях екипът от лектори е подбран така, че да маркира теоретичните основи, да представи различни практически аспекти и да подпомогне дискусии между участниците.