Полските банки предлагат да създадат специален фонд, чрез който да помогнат на потребителите, изтеглили ипотечни кредити в швейцарски франкове, след като валутата поскъпна рязко през януари и увеличи размера на месечните им погасителни вноски, пише Reuters.
Решението, представено от председателя на Асоциацията на банките в Полша (ZBP), включва създаването на фонд за преструктуриране на ипотечни кредити, насочен към най-пострадалите кредитополучатели, и на стабилизационен фонд, който да помогне на други клиенти да конвертират швейцарските заеми в злоти.
„Голяма част от финансирането ще дойде от банковия сектор", разкри председателят на ZBP Кристоф Петрашкевич по време на банков форум и поиска публичният сектор да осигури една трета от средствата за стабилизационния фонд, Друга една трета да дадат банките, а остатъкът да бъде покрит от вноските, които банките вече са направили във Фонда за гарантиране на влоговете.
Около 550 000 поляци имат ипотечни кредити във франкове за 150 млрд. злоти (38,4 млрд. долара), което е близо 40% от общия ипотечен пазар. По-голямата част от заемите са били взети по време на финансовата криза, когато полската злота е била относително скъпа.
Сега стойността на доста кредити е далеч над тази на имотите, които са закупени чрез тях, и някои кредитополучатели изпитват трудности да погасяват задълженията си, след като Швейцария отвърза курса на франка спрямо еврото през януари.
Банките, в чиито кредитни портфейли преобладават ипотечните кредити във франкове, са Getin Noble Bank, PKO BP, BPH, BZ WBK, mBank, Millennium и полското поделение на австрийската Raiffeisen.
Директорът на държавната банка РКО Сбигнев Ягело коментира, че банките преговарят с публичните институции относно съфинансирането на специалните фондове.
Управляващите, които ги очакват парламентарни избори през есента на 2016 г., вече предложиха облекчения, измежду които и по-ниски лихвени проценти по заемите, но предприеха и обмяна на ипотечни кредити във франкове в злоти в унгарски стил, който се характеризира с конверсия при високи валутни курсове.
Според финансовия министър Матеуш Шчурек предложението на банковата индустрия не е детайлно, поради което ведомството не може да вземе страна, но той не изключи възможността и Фондът за гарантиране на влоговете да участва.
Същевременно ръководителят на полския финансов регулатор KNF Андрей Якубяк разкритикува предложенията на банките. Според него и клиентите, и банките трябва да понесат по равно разходите. Якубяк изчислява, че разходите биха възлезли на 20-25 млрд. злоти в следващите 20 години.
От своя страна ръководителят на Асоциацията на банките в Полша отказа да посочи цифри, коментирайки, че това ще зависи от пазарните условия.
Пакетът с облекчителните мерки трябва да бъде готов до края на май. От друга страна премиерът Ева Копач наскоро каза, че държавата няма да плаща сметката на домакинствата, които изпитват трудности да изплащат задълженията си по ипотечните заеми, деноминирани във франкове.
В България кредитополучателите, които са изтеглили заеми в швейцарски франкове, поискаха през миналия месец държавата да се намеси в разршеването на проблема. Преди кризата няколко финансови институции предлагаха този тип продукти - Пощенска банка, Банка Пиреос, както и Уникредит Булбанк. Предлагането на заеми обаче беше ограничено и в резултат на това броят на хората, засегнати от поскъпването на швейцарската валута, е значително по-малък в сравнение с другите страни в Източна Европа.
Едно от основните искания на кредитополучателите са за това заемите им да бъдат признати за дължими във валутата и в размера, в който реално са им били изплатени от кредитиралите ги банки - евро или левове.