Източник: www.darikfinance.bg
Когато има сериозен проблем за решаване, държавата трябва да бъде много бърза в реакцията си и да може да се намеси. Точно това е и случаят с КТБ, коментира пред БНР финансовият експерт Валери Белчев по повод на промените в Закона за банковата несъстоятелност.
Според него въпросът, на който няма отговор, е какво правят половината пари на държавни предприятия в тази банка.
"Единственото, което мога да кажа е, че изглежда комично управител на държавно предприятие да не е в състояние да направи елементарната преценка за рисковете и да вложи средствата си в такава структура. Може да е пропуск, глупост, корупция, но не и здрав разум. Това е нещо, което трябва да се изследва в бъдеще, защото в крайна сметка, ако правилата бяха предпазили държавата от това парите ѝ да се събират на едно място или на малко места, нямаше да се стигне до това прекомерно развитие на тази структура и загубата на тези средства", смята експертът.
Според него е необходимо да се назначи синдик в Корпоративна търговска банка, които да се занимае с ликвидацията на активите.
"Не е възможно активите да се стопят и смятам, че не е допустимо от страна на Централната банка да не дава информация за всяко едно конкретно действие, което е предприето във въпросната структура", посочва Белчев.
"В същото време, не бих прибързал със заключенията по отношение на работата на квесторите, защото като цяло доста се изговори и изписа по повод прехвърлянето на задължения от едно лице на друго и всъщност извършването на някакви транзакции по прихващания, които бяха обявени за незаконни, но не се каза основното – че най-вероятно основният коефициент от загубата в КТБ ще се окаже, че са средства раздавани на фирми с вероятно скрита свързаност с кръга около собствениците на КТБ. Основният проблем е, че банката не е финансирала само бизнеси, а е финансирала свързани предприятия, които имат фиктивни или скрити собственици и могат да бъдат затворени без да върнат парите".