„Това, което съм информиран от председателя на УС на Фонда за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ), е че днес съдът е излязъл с решение за неплатежоспособността на КТБ с начална дата 6 ноември 2014 г. - датата на отнемане на лиценза.
Това каза министърът на финансите Владислав Горанов след заседание на Министерския съвет, цитиран от Агенция "Фокус".
По думите на министъра, оттук нататък следват всички описани в Закона за банковата несъстоятелност процедури.
"Много е вероятно сегашните временни синдици да бъдат определени за постоянни и всичко, което се говореше преди датата на фактическата несъстоятелност - започват едни много сложни процедури, които в рамките на българския съд ще гарантират всичко необходимо, така че откраднатото от КТБ да бъде върнато там и кредиторите на КТБ, които не са удовлетворени от имуществото в КТБ, в това число най-големия кредитор - ФГВБ, да бъдат равнопоставени и еднакво удовлетоврени", обясни Владислав Горанов.
Попитан дали мярката ще се отнася за всички вложители в КТБ, Горанов отговори: „Ще бъдат оспорени в съда всички сделки, които привилегироват едни кредитори в Корпоративна търговска банка (КТБ) пред други."
Той уточни, че цесията - договор, с който носителят на едно вземане го отстъпва на трето лице, на министъра на културата Вежди Рашидов е законна. Ако тя обаче нарушава предимството на друг кредитор и Рашидов се явява привилегирован кредитор, ще бъде една от първите атакувани сделки.
Горанов каза още, че това са огромни по обем и материален интерес сделки, някои от тях сключени извън банката, в гражданския оборот. В заключение финансовит министър подчерта, че оспорването ще е без значение от името, което стои в договора. „Дали това е Вежди Рашидов или някой друг по-известен или по-малко известен български гражданин, който е имал лошата участ да стане кредитор на КТБ в несъстоятелност.", каза Горанов.