Сметната палата да направи одит на Банковия надзор в БНБ във връзка с контрола върху КТБ. Това решиха депутатите от бюджетната комисия, съобщи Агенция „Фокус". Проверката трябва да обхваща периода от 1 януари 2012 до 31 декември 2014 г., а докладът трябва да бъде внесен в Народното събрание до края на август.
Предложението, внесено от Менда Стоянова (ГЕРБ), проф. Румен Гечев (БСП), Мартин Димитров (Реформаторски блок) и Емил Димитров (Патриотичен фронт) беше прието единодушно и само един народен представител от „Атака" се въздържа.
„Това, което се случи с КТБ влияе на финансите на държавата", посочи Емил Димитров. Той определи ситуацията като изключително тежка, което налага извършването на одита в изключително кратки срокове. Йордан Цонев от ДПС заяви, че от неговата партията подкрепят това решение.
Като аргумент да внесе такова предложение Мартин Димитров отбеляза, че депутатите са изслушали ръководството на БНБ, но не са получили ясен отговор какви са причините банковият надзор да не е бил ефективен по отношение на КТБ - дали става въпрос за човешки грешки или системен проблем. „Никой не може да каже. Може би са необходими законови промени за надзора, но без подобен одит не можем да знаем", подчерта Димитров, цитиран от БНР. Той настоя лично новият председател на одитиращата институция да се ангажира с екипа и да вземе външни експерти с нужните качества, за да се изясни защо е било възможно да се случи казусът „КТБ".
Румен Гечев предложи проверката да включи и отношенията между Управителния съвет на БНБ и банковия надзор. „Ръководството на банката и гуверньорът носят колективна и лична отговорност как функционира БНБ, заяви депутатът от БСП и допълни, че има проблем с управлението на Централната банка.
Менда Стоянова отбеляза, след проверката може да се пристъпи към законодателни промени. „Самият одит е за ефективност и ефикасност на банковия надзор. Хубаво е да се обърне внимание специално при надзора на КТБ има ли различие в подхода спрямо останалите банки и доколко това е документално установено с вътрешни процедури и правила. Трябва да се изясни кой и какви правила е нарушавал", каза Менда Стоянова.
Новият председател на Сметната палата Цветан Цветков, който присъства на заседанието, обясни пред комисията, че институцията може да се справи с одита, както и да привлече консултанти, но поиска по-дълъг срок - до 30 септемви, което не беше прието от депутатите.