Българската народна банка (БНБ) извърши превод към Министерството на финансите в полза на държавния бюджет в размер на 48 564 326.22 лв., който представлява 75% от годишното превишение на приходите над разходите на банката за 2014 година.
От Централната банка допълват, че в съответствие с чл. 1, ал. 2 и чл. 51 от Закона за БНБ, управителят на БНБ внесе в Народното събрание Годишния отчет на БНБ за 2014 година.
Според публикувания на сайта на банката годишен отчет за 2014 г., за осъществяване на дейността си и издръжка през 2014 г. БНБ е извършила разходи в размер на 73 518 хил. лв., което представлява 85.7% от утвърдения годишен бюджет.
Инвестиционната програма на БНБ е силно занижена спрямо утвърдената сума в бюдежта. По този раздел утвърденият бюджет на Банката за 2014 г. бе 19 385 хил. лв., а изпълнението му възлиза на 5062 хил. лв., или 26.1%.
В резумето на отчета се казва, че пазарната стойност на брутните международни валутни резерви към края на 2014 г. възлезе на 16 534 млн. евро, което спрямо края на 2013 г. представлява увеличение с 2108 млн. евро. При инвестирането на международните валутни резерви БНБ продължи да провежда консервативна политика по управление на риска. Нетният доход от управлението им бе формиран от доход от инвестиции в размер на 161.28 млн. евро (1.14% доходност) и положителен нетен резултат от влиянието на промяната на валутните курсове и от ценови преоценки върху откритите валутни позиции на активите и съответно пасивите по баланса на управление „Емисионно" на стойност 137.16 млн. евро, дължащ се почти изцяло на повишение на цената в евро на монетарното злато. Разходите на БНБ за лихви по пасива на баланса на управление „Емисионно" са нула. Като резултат от тези компоненти нетният доход от управлението на брутните международни валутни резерви за 2014 г. бе положителен в размер на 298.44 млн. евро (2.20% нетна доходност за периода).
БНБ осъществява своите емисионни и касови функции, като осигурява печатането на нови банкноти и сеченето на нови монети; извършва операции по приемане, предаване, изплащане, обработка, проверка за истинност и годност на постъпващите в БНБ български банкноти и монети и чуждестранна валута, замяна на повредени български банкноти и монети, както и унищожаване на негодни български банкноти и монети. В края на 2014 г. броят на банкнотите в обращение бе 396.7 млн. на стойност 11 355 млн. лв. Средната по стойност банкнота в обращение възлезе на 28.63 лв. Разменните монети в обращение бяха 1779.4 млн. бр. на обща стойност 225.5 млн. лв. Средната по стойност разменна монета в обращение бе 0.13 лв. Задържаните през годината неистински български банкноти имаха 0.000723% дял в общия брой на банкнотите, намиращи се в обращение към края на 2014 г., а задържаните неистински български разменни монети бяха с 0.000091% дял от общия брой на монетите в обращение. Във връзка с контролните функции по гарантиране чистотата и сигурността на наличнопаричното обращение през първото полугодие на 2014 г. БНБ извърши 6 пълни и 29 тематични проверки в кредитни институции и доставчици на услуги за спазване изискванията на нормативната уредба за обработка на банкнотите и монетите с оглед повторното им пускане в обращение.
Синхронизирането на българското законодателство с европейското наложи промяна и в надзорния подход на БНБ, свързана с произтичащото от новите директива и регламент намаляване на минималната капиталова адекватност от 12% на 8%, отпадане режима на специфични провизии и др. За да съхрани капиталовите буфери, натрупани през годините в банковата система, БНБ определи нивото на предпазния капиталов буфер на 2.5% и на системния капиталов буфер на 3% за всички кредитни институции в страната.
Запазването на банковата стабилност е основното предизвикателство през втората половина на 2014 г. Капацитетът на изградените в банките ликвидни и капиталови буфери, целенасочено изисквани от БНБ през годините, беше тестван в реална стресова ситуация.
През втората половина на юни банковият сектор бе изложен на сериозен ликвиден натиск. Последвалият значителен отлив на депозити от Корпоративна търговска банка АД и дъщерната ѝ банка ТБ „Виктория" ЕАД доведе до изчерпване на ликвидността им и преустановяване на разплащанията им.
По искане на ръководствата на КТБ и на ТБ „Виктория" двете банки бяха поставени под специален надзор съответно на 20 и на 22 юни 2014 г. По-късно за КТБ беше установен отрицателен капитал и лицензът на банката беше отнет.
В края на юни 2014 г. с Европейската комисия беше договорена рамка за държавна помощ за подкрепа на ликвидността на банките в България. Ликвидният натиск върху банковата система беше преодолян, а банковата стабилност беше съхранена.
Банковата система продължи да изпълнява ролята си на финансов посредник в икономиката при допълнително укрепени ликвидни и капиталови буфери.
Коефициентът на ликвидни активи на банковата система достигна 30.12% в края на декември 2014 г. като резултат от допълнителните изисквания на БНБ. Общата капиталова адекватност на системата е 21.95% в края на 2014 г., а адекватността на капитала от първи ред е 19.97%. Коефициентът на възвращаемост на активите е 0.85%, а показателят за възвращаемост на капитала е 7.15%.