Дали има „дупка" в Корпоративна търговска банка (КТБ) и какъв е нейният размер, ще стане ясно едва след като бъдат продадени активите на банката. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия икономистът Владимир Каролев.
Според него, оценките за дефицита в КТБ са счетоводни и „доста разтегливи". Пасивите пък са били изчислени при обявяването на КТБ в несъстоятелност и това са били депозитите на гражданите до 100 хил. лева, уточни икономистът и допълни, че средствата, използвани за връщането на тези суми не са на данъкоплатците.
„Парите във Фонда за гарантиране на влоговете се формират от банките, а правителството е дало само заем за покриване на недостига при изплащането на гарантираните от закона влогове", обясни икономистът.
Каролев е категоричен, че не може да се разпродаде на безценица имуществото на фирми, които са теглили заем от банката чрез обявяването на кредитите им за невъзвръщаеми. Той посочи, че синдикът на КТБ не може да определя задълженията за предсрочно изискуеми, ако кредитополучателите са плащали своите вноски до затварянето на банката.
Той посочи, че съдия-изпълнител може да влезе само в дружество, взело кредит директно от КТБ. „Не вярвам да няма обезпечения по всички кредити, може някои от фирмите да са си освободили заложените си активи, но това не е голям проблем, ако е направено след като са влезли квесторите", каза още Каролев. Той напомни, че работещи фирми-длъжници ще се продадат по-скъпо от затворени и обявени във фалит.