Активното намаляване на лихвите по депозитите на бизнеса и на домакинствата продължава и през март, като средната лихва за спестяванията на домакинствата падна под 2%. Въпреки това част от банките у нас все още предлагат апетитна доходност - до и дори над 3%, показва проверка на "Сега", цитирана от darikfinance.bg.
Оказва се, че най-благосклонни са банките с българска собственост.
За 1000 лв., вложени на едногодишен депозит, най-високата доходност в момента на пазара, и то с пресметнат данък лихва, е 3%, а най-ниската - 0.18%. 8 банки имат оферти за лихви над 2.40%, а 6 от тях предлагат доходност под 1%. За депозити в евро изборът на по-доходоносни предложения е по-малък. Едва 8 са предложенията, които надвишават 2.4%, а най-високата лихва за депозит в евро е 2.58%. 10 от банките у нас имат оферти за лихва под 1% за евровите вложения.
В класацията за най-висока лихва на първите места изпъкват банките с българска собственост. Според експерти причините са две - случилото се с българската КТБ и липсата на достъп до ресурс от чужда банка-майка.
След кризата с българската Корпоративна търговска банка клиентите са започнали по-рядко да влагат парите си в родни финансови институции. При избор на депозитен продукт допреди година първият въпрос на клиентите беше за предлаганите лихви, а сега е за състоянието на съответната банка.