Лихвите са вече близки до средноевропейските нива, което според експертите е положителна тенденция. По думите на банкера Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка, дългосрочните лихвени проценти по жилищните заеми отново ще предизвикат интереса на клиентите. Той уточни в интервю за БНР, че това представлява и протекция на ползвателя на кредита.
Клиентите използват по-голям процент самоучастие при ипотечните кредити и по-малък процент кредит, което според банкера довежда и до по-здравословен ръст на ипотечното кредитиране и в същото време до по-безрисково изплащане на кредита от страна на самите клиенти. И на трето място Ягодин постави доброто оползотворяване на техни натрупани депозити в банките, които вече не носят тази доходност като преди.
Що се касае до анализ на пазара на спестяванията Асен Ягодин каза: „Необосновано високите нива на депозитни лихви вече са зад гърба ни, което дава съответната глътка въздух за банките по линия на едно по резонно ценово отношение кредитиране. По-ниските депозитни лихви естествено водят до доста по-ниски нива на кредитните лихви, които съответно провокират по голямо търсене на кредити."
"Кризата в гръцките банки не може да се пренесе реално в България", категорично заяви изпълнителният директор на Пощенска банка. По думите му анализите, че кризата може да засегне и нашата банкова система, са "теория на вероятностите".
Банкерът подчерта, че нееднократно, не само официални лица по линия на БНБ и правителството, но и анализатори, са разяснявали свързаността на българската икономика с гръцката, а тя цифром и словом е под 10%. "От друга страна, наистина има значително присъствие на гръцки банки в България, но както знаем, те основно са като дъщерни дружества. Те разполагат дори с по-висока от средната за банковия пазар ликвидност, както и капиталова адекватност", обясни Асен Ягодин.