Агенция "Фич" понижи рейтинга на българската Първа инвестиционна банка (ПИБ) от "BB-" на "B-" със стабилна перспектива. Според скалата на агенцията това означава, че финансовата ситуация на банката може да варира значително, съобщи вестник „Сега".
Намаленият рейтинг на ПИБ, която получи държавна подкрепа заради ликвидни проблеми през лятото на миналата година, отразява виждането на "Фич" за слабости в корпоративното управление. Понижението се дължи и на концентрацията на кредити, влошеното качество на активите и слабата рентабилност. Все пак платежоспособността на банката се е повишила заради по-голямото покритие на лошите кредити и увеличаването на резервите, пише в съобщението на "Фич".
От рейтинговата агенция отбелязват, че ликвидността на ПИБ към момента е задоволителна. Положително е и че банката прилага план за преструктуриране, изискан и одобрен от Европейската комисия при отпускането на държавна помощ за финансовата институция. Отбелязва се обаче, че резултатите от прилагането на този план ще дойдат в средносрочен план. Основният положителен ефект от плана за преструктуриране ще е намаляване на риска при новите кредити, отпускани от банката. Остава рискът от старите експозиции с голям размер и дългосрочен характер.
Освен рейтинга на българската ПИБ, "Фич" понижи рейтинга на над 20 банки от еврозоната. Решението засегна редица големи финансови институции в Германия, Италия, Испания, Португалия, Австрия.
Агенцията понижи с една степен до "А" от "А+" кредитния рейтинг на Дойчебанк, която е втората по размер на активи банка в Европа, и с цели две степени до ВВВ рейтинга на кредитния рейтинг на Комерцбанк.
С по-нисък рейтинг са и италианската банка Banca Monte dei Paschi di Siena, както и на три големи банкови институции в Австрия (Erste Group Bank, Raiffeisen Bank International AG и Volksbanken-Verbund) с оглед техни експозиции в Русия и Украйна. Кредитната агенция понижи рейтинга и на голямата британска банка Royal Bank of Scotland до "ВВВ+".
Понижението на кредитните рейтинги на редица европейски банкови институции от страна на "Фич" следва аналогична стъпка, която агенция "Стандард енд Пуърс" предприе през февруари.
Заради масовото теглене на депозити и други ликвидни средства, през юни 2014 г. държавата отпусна на ПИБ 1,2 млрд. лева, които бяха одобрени като държавна помощ от Европейската комисия, но намалени до 900 мл. лева. Сумата трябва да бъде изплатена до май 2016 г. Дотогава ПИБ няма право да изплаща дивиденти, както и да придобива предприятия и да използва агресивни търговски практики.
През първото тримесечие на тази година ПИБ отчете 49% годишен спад на брутната печалба до 1,652 млн. лeва, сочат последните данни на БНБ.