Eвропейската комисия поиска от България, Чешката република, Франция, Италия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Малта, Полша, Румъния и Швеция да приложат изцяло Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките (ДВПБ), съобщи пресцентърът на ЕК в София.
Искането на Комисията е под формата на мотивирано становище, което представлява втория етап от процедурата на ЕС за нарушение. Ако в срок от два месеца тези страни не изпълняват своите ангажименти, Комисията може да реши да предяви иск срещу тях пред Съда на ЕС.
Тази директива (2014/59/EU) е централен елемент на банковия съюз на ЕС, въведен с оглед създаване на един по-сигурен и по-стабилен финансов сектор в периода след финансовата криза, съобщиха от българския пресофис на ЕК.
Новите правила на ДВПБ предоставят на националните органи необходимите инструменти и правомощия за ограничаване и преодоляване на сътресенията или фалитите на банки или на големи инвестиционни посредници във всички държави — членки на ЕС.
Целта им е да се гарантира, че банките, намиращи се на прага на несъстоятелността, ще могат да бъдат преструктурирани без да се налага данъкоплатците да плащат за спасяването на изпаднали в затруднение банки с оглед запазване на финансовата стабилност. Вместо това тези правила предвиждат разходите да бъдат пропорционално покрити от акционерите и кредиторите на банките чрез механизма за "споделяне на загубите".
Крайният срок за транспониране на тези правила в националното законодателство бе 31 декември 2014 г. 11 страни от ЕС обаче не са въвели изцяло тези правила в националното си законодателство.