За мен това е твърде спорно решение. След като един депутат може да предлага закон, което му е вменено като право от чл. 87 /1/ от Конституцията, аргумент за по-силното основание е той да може да прави и предложения за съответните позиции на централните органи, коментира юристът проф. Огнян Герджиков, председател на 39-ото Народно събрание, по повод наложеното от ГЕРБ и ДПС решение на парламента днес само парламентарни групи и независими депутати да могат да внасят предложения за кандидати за управител на БНБ.
"Това е моето тълкуване като юрист, пък какво решава Народното събрание, и защо го решава – това е техен проблем. Всеки депутат има законодателна инициатива. С още по-голямо основание след като има законодателна инициатива, което е много по-висока позиция отколкото да предложиш позиция за централен орган. Така че едно подобно решение е твърде съмнително от гледна точка на законосъобразност", подчерта проф. Герджиков, цитиран от darikfinance.bg.
По-рано днес Народното събрание прие процедурни правила за избор на нов управител на БНБ, в които е записано, че кандидати за управител на БНБ може да издигат парламентарни групи или независими депутати.
Емил Димитров от Патриотичния фронт предложи текст да се промени и да се запише, че кандидатура могат да издигнат всички депутати, е не само целите парламентарни групи.
Предложението събра 77 гласа "за" от всички парламентарни групи с изключение на ГЕРБ и ДПС, един независим и един депутат от БДЦ. Точно 77 бяха и гласовете "против" и "въздържал се", които дойдоха от ГЕРБ и ДПС. Така кандидати за управител на БНБ ще могат да издигат само парламентарните групи и независимите депутати, но не и отделните депутати от парламентарните групи.
Според Менда Стоянова от ГЕРБ депутатите са избрани с бюлетината на своята партия и е най-нормалното нещо парламентарните групи да постигнат консенсус за даден кандидат. Не може 240 депутати да издигнат по един кандидат, каза тя. В защита на тази теза се изказа и Алиосман Имамов от ДПС, според когото ако всеки депутат може да предложи кандидат, се размива отговорността, която иначе се носи от парламентарната група и от партията, издигнала съответния кандидат.
Според Емил Димитров това е в противоречие с правилника на Народното събрание и с Конституцията на България, където ясно е записано, че всеки народен представител има право да предлага законодателна инициатива и проекти за решения и за декларации.