Парламентът удължи срока за представяне на доклада на Временната анкетна комисия за проверка на фактите и обстоятелствата, свързани с действията на държавни органи и институции, които е следвало да упражнят контрол и противодействат на източването на Корпоративна търговска банка в периода 2009-2014 г.
Вносители на предложението са председателят на комисията Десислава Атанасова от ГЕРБ и група народни представители.
Срокът се удължава до обнародването и влизането в сила на промени в Закона за кредитните институции, които парламентът разглежда на първо четене. Със законопроекта се създава правна възможност след обявяване на банка в несъстоятелност да се разкрие банковата тайна по отношение на физическите и юридическите лица, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия или които са извършвали разпоредителни сделки, както и прехвърляне на вземания и прихващания след поставяне на банката под специален надзор.
Десислава Атанасова аргументира предложението си за удължаване на срока така: "Приемането му е необходимо условие преди оповестяването на доклада, изготвен от депутатите по случая с фалиралата банка, тъй като той съдържа данни, представляващи банкова тайна. Затова и ще е нужно парламентът да удължи срока, в който докладът трябва да бъде оповестен."
След това народните представители приеха на първо четене промени в Закона за кредитните институции, които предвиждат да отпадна банковата тайна за банки в несъстоятелност. 112 депутати гласуваха "за", 1 беше против и 1 се въздържа. Поправките бяха изготвени от временната анкетна комисия за проверка на обстоятелствата, довели до фалита на КТБ.
Промените целят създаване на правна възможност след обявяване на банка в несъстоятелност да се разкрие банковата тайна по отношение на физическите и юридическите лица, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия, влоговете, сметките и кредитите на политическите партии и на лицата и техните семейства, които заемат висши държавни дружества, както и консултантските договори, договорите за наем и други възмездни и безвъзмездни договори между банката и лицата, заемащи висши държавни и други длъжности.
Промените в закона дават право на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете и на министъра на финансите да наредят на синдиците на банка в процедура по несъстоятелност да оповестят публично в седемдневен срок сведения относно физически и юридически лица и размера на техните влогове, сметки и кредити.
Предвижда се предоставянето на сведения за физически и юридически лица и размера на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, ако тези лица са извършили разпоредителни сделки със своите влогове в периода след поставянето на банката под специален надзор.
"Интересът на обществеността към лицата, свързаните с тях дружества и политически партии налага създаването на основание за разкриване на банковата тайна за банка в несъстоятелност", пише в мотивите на законопроекта.
Според синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев, в промените са заложени неизпълними срокове и ангажименти, изискващи извършването на огромни обеми от работа, които ще отклонят синдиците от най-важната им работа и ще натоварят с допълнителни разходи масата на несъстоятелността. Пред вестник "Капитал" двамата синдици посочват, че има възможност за корекции по проекта, които да направят поправките в закона работещи.
Освен това Синдиците препоръчаха при прецизирането на текстовете да се заложи механизъм за индивидуализиране на запитванията за публичните личности, тъй годишно висши държавни постове заемат 6-7 хил. души, а освен тях ще трябва да се проследят членовете на семействата им и свързаните с тях юридически лица за десетилетия назад.