Оптимизъм обхвана финансовия бизнес. Общата оценка на българските финансови посредници за текущата икономическа ситуация се подобрява и е положителна първи път от края на 2012 г.
Вероятно това е причината и за значителното повишение на очакванията за темпа на икономически растеж по отношение на второто тримесечие на 2015 г., според проучване на Министерството на финансите, цитирано от darikfinance.bg.
Оценките на посредниците се потвърждават в пълна степен от публикуваните в експресната оценка на НСИ данни за развитието на икономиката през първото тримесечие на годината.
Инфлационните очаквания на финансовите посредници през второто тримесечие на 2015 г. се повишават значително спрямо предходното. Има оптимизъм и за повишаване на заетостта.
Той е обоснован, като се имат предвид развитието на пазара на труда през 2014 г. и в началото на настоящата година, и след като през първото тримесечие бяха отчетени нарастване на заетостта и понижение на безработицата на годишна база. Повод за по-високия резултат също така е и положителното развитие на краткосрочните бизнес индикатори.
Тенденцията на поскъпване на щатския долар спрямо еврото и респективно лева ще продължи и през второто тримесечие, но със значително по-бавен темп. Запазването на посоката на изменение на валутния курс е предопределено в най-голяма степен от разликите между провежданите от Федералния резерв и ЕЦБ парични политики и очакванията на пазарните участници за действията на двата регулатора в краткосрочен и средносрочен план.
Много важен фактор в текущ план, оказващ натиск върху еврото, са и засилващите се ликвидни проблеми на Гърция.
По-слабите икономически резултати на САЩ през първото тримесечие са причината за това, българските финансови посредници да очакват по-малка промяна на валутния курс през второто тримесечие спрямо предходното, като се имат предвид и позитивните сигнали от икономиката на еврозоната. На този етап, съмненията относно точния момент на планираното от Фед увеличение на лихвените проценти в САЩ остават. Ако ситуацията с гръцкия външен дълг намери разрешение в кратки срокове, единната валута може би ще започне да възвръща стойността си.
Очакванията на финансовите посредници са, че понижението на лихвените проценти по депозити и кредити в България ще продължи през второто тримесечие. Според тях, това ще се случи с темпове, сходни на тези от предходното тримесечие при депозитите и кредитите в лева и евро, но в по-малка степен за деноминираните в долари продукти. Свръхликвидността на банките продължава да оказва натиск към понижаване възвръщаемостта на депозитите.
При цената на заемните ресурси от началото на годината липсва ясно изразена низходяща тенденция. В този смисъл прогнозираните от участниците намаления на лихвените проценти по кредити могат да се свържат с позитивните им очаквания за общото икономическо развитие и респективно с леко понижение на кредитния риск.
Финансовите посредници имат положително общо очакване за динамиката на индексите на Българската фондова борса. Очакванията им относно динамиката на индексите през второто тримесечие на 2015 г. са за леко повишение спрямо първите три месеца на 2015 г., въпреки спада на оборота на борсата и недоброто представяне на борсовите индекси през първото тримесечие, дължащо се основно на предпазливото поведение на инвеститорите. Вероятно този оптимизъм е свързан с положителните сигнали, идващи от краткосрочните бизнес индикатори от началото на годината, както и от експресните оценки за реалния ръст на БВП през първо тримесечие на 2015 г.
През второто тримесечие на 2015 г. банките очакват обема на отпуснатите кредити да продължи да нараства, макар и оптимизмът им да е по-умерен спрямо първите три месеца на 2015 г. Тези положителни очаквания са свързани и със сигналите, идващи от индикаторите на бизнес климата и показателя за доверие на потребителите, които нарастват от началото на годината.