Актуалният въпрос е дали предаденият доклад на временната комисия за проучването на обстоятелствата, довели до фалита на четвъртата по големина банка у нас - КТБ. Отговор търси в сутрешния блок и БНР в разговор с депутата от левицата Георги Кадиев и прокуриста в Българската агенция за кредитен рейтинг Кирил Григоров.
Корпоративна търговска банка е действала като пирамида, което е ставало чрез кредитиране на фирми "бушони". Това е основният извод от дългоочаквания доклад, в който се сочат като главни виновни за фалита освен мажоритарния собственик Цветан Василев, но слабия контрол от страна на БНБ, ДАНС и КФН.
„Мисля, че са свършили много работа, но малко ми се губи ползата от тази много работа, защото въпросът не е да свършиш много работа, а да има последствия от това, което си свършил", коментира доклада Георги Кадитев. Според него, при всичката сериозност на разследването, което са направили колегите, е пропусната ролята на ДАНС в предотвратяването на това, което се случи в КТБ, ролята на прокуратурата и ролята на КФН. „Ако те са споменати, по-скоро е повърхностно. За мен има няколко ключови институции, които са се провалили в предотвратяването на случващото се в КТБ. На първо място - Банков надзор, на второ - КФН, ДАНС с неговата служба за финансови престъпления, също така и одиторската компания KPMG", посочи депутатът от БСП.
Той отбеляза, че има пенсионни фондове, загубили средства в КТБ, и е резонно да бъдат попитани в КФН какво са направили, за да предотвратят това.
Казвайки, че се солидаризира с казаното от Кадиев, прокуристът в Българската агенция за кредитен рейтинг Кирил Григоров подчерта, че ползите от доклада са малки. „За мен изводите, които са направени, са елементарни и едностранни. Тези изводи бяха направени много отдавна от хората, които следят аферата КТБ. Освен това, не всички държавни органи и институции, които имат отношение към проблема, са описани в този доклад", уточни Григоров.
Депутатът от левицата обобщи, че е имало политически чадър, чиято цел била да не бъдат притеснявани КТБ.
Според Кадиев, огромен брой кредити са били отпускани от банката без обезпечение или са били имагинерно обезпечени, или пък са се водили на физически лица - обикновени шофьори и охранители. Той определи това като елементарни трикове.
„Аз знам как работят в други банки, могли са да хванат тези трикове. Очевидно им е било казано да не се занимават с КТБ и тук отговорността е на гуверньора на Централната банка", подчерта Кадиев. Той обаче смята, че и Прокуратурата има своята отговорност за края на втората по големина българска банка.