Специален фонд ще подпомага закъсали банки и ще реагира навременно при опасност от фалит. Неговото създаване е регламентирано в промените в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, предложени от Министерство на финансите и приети на първо четене от Народното събрание днес.
Фондът за преструктуриране на банки ще се управлява от Фонда за гарантиране на влоговете, а в него ще работят експерти от БНБ и Комисията за финансов надзор (КФН). Централната банка ще има задължението да извършва преглед на качеството на активите на цялата банкова система. Банките и инвестиционните посредници пък ще трябва да изготвят и актуализират плановете за възстановяване в случай на влошаване на финансовото си състояние.
Въвеждат се и допълнителни инструменти за преструктуриране - за държавна капиталова подкрепа и временна държавна собственост, които представляват държавни инструменти за финансова стабилизация. Тези мерки ще се прилагат от Министерския съвет по предложение на министъра на финансите.
В законопроекта се предлага още да се намали срокът, в който БНБ може да поставя друга банка под специален надзор - от 6 месеца на един. Краткият срок цели и оптимизиране работата на централния трезор.
В съответствие с изискванията на няколко европейски директиви ще бъдат въведени и следните инструменти за преструктуриране на проблемни кредитори като продажба на стопанска дейност, мостова институция, обособяване на активи, споделяне на загуби. Решението за прилагането на държавна капиталова подкрепа ще бъде на Министерския съвет по предложение на финансовия министър. Предвижда се също така средствата във фонда да идват от вноски на търговски банки.