Управителят има отговорността за шест години напред да работи с един екип и да участва в изключително важни неща – подготовка за еврозоната, единен банков надзор, преглед на качеството на активите и възстановяване на доверието в БНБ, коментира банкерът Левон Хампарцумян, цитиран от www.darikfinance.bg.
По думите му централната банка е сложен механизъм. Въпреки известната загуба на репутация заради банковия надзор, там е съсредоточена експертизата и опитът по отношение на взаимодействието с Европейската централна банка и управлението на банковата система.
"Предполагам, че следващите месеци намерението на господин Димитър Радев, който има цяла програма за около година и половина напред и която предполагам включва десетки, ако не и стотици по-малки програмки, които трябва да се изпълнят, е да се върне доверието и да се направи Централната банка един спокойно работещ финансов механизъм", заявява Хампарцумян.
Според него във финансовия свят спокойствието е един от основните компоненти на капитала. А работата на БНБ е там, където няма спокойствие, да го възстанови.
"Обикновено след всяка криза, не визирам конкретно КТБ, се прави анализ как се е стигнало до нея и се предприемат мерки, а това могат да бъдат нови правила и нови институционални отговорности, които да предотвратят появяването на точно този тип криза", посочва Хампарцумян.
Той отчита, че проблемите не са технически. "Можем да препишем правилата на Канада, която има една от най-стабилните банкови системи в света, но ако не намерим точните хора, които да прилагат това нещо, спазвайки не само буквата, но и духа на правилата и законите, никога няма да намерим добро решение. В крайна сметка ключовият компонент в това решение е човешкият", смята Левон Хампарцумян.