Подуправителят на БНБ Калин Христов прогнозира, че българските банки ще претърпят по-нататъшна консолидация.
В интервю за агенция "Ройтерс", дадено в София на "Инвестиционен форум за Източна и Централна Европа", той отбелязва наличието на силно търсене на банки, които имат около 5 процента пазарен дял.
Той припомня, че гръцките банки притежават под една пета от банковите активи в България, които е възможно да бъдат принудени да продадат в замяна на държавната помощ за тях в Гърция.
Подуправителят на Българската народна банка отбелязва, че предвид слабия ръст на кредитирането и увеличаването на регулациите в цяла Европа, единственият начин да се спечели от капитал е уедряването.
Агенция "Ройтерс" припомня мерките, предприети от БНБ по-рано тази година с цел предпазване на българските банки от последиците от банковата криза в съседна Гърция. България на практика забрани на кредитните институции, които са гръцка собственост, да имат експозиция към своите банки майки. "Имаше само малки изтичания", пояснява Христов, по отношение на изтеглянето на средства от вложителите на гръцките банки в България.
Калин Христов очаква нарастване на кредитите у нас - през тази година е близо до нулата, а догодина - 1,6 процента. "Въпросът не е в липсата на ликвидност или на капитали, която да не позволява на банките да отпускат кредити. Проблемът е повече в търсенето", уточнява подуправителят на БНБ.
"За следващата година прогнозираме 2.4%, най-вече заради по-силното частно потребление, а отчитаме и по-силно държавно потребление. Регистрираме също така леко повишаване на инвестициите", заявява Калин Христов.
Планираният преглед на качеството на активите на банките ще бъде завършен до средата на следващата година и може да постави България в позиция да кандидатства за присъединяване към Европейския банков съюз, отбелязва подуправителят на БНБ.
"Трябва да докажем на Европейската централна банка и нашите партньори, че нашата система е стабилна и ние нямаме проблеми в банковата система", казва Калин Христов.