Привилегировани длъжници на Корпоративна търговска банка (КТБ) в несъстоятелност са мажоритарният й собственик Цветан Василев, съпругата му Антоанета, членове на ръководството на банката, както и много политици и бизнесмени. Това става ясно от оповестения списък на кредитополучателите, на които са били отпуснати кредити без или с лошо обезпечение.
В списъка фигурират 79 физически лица, но някои се повтарят, както и 764 юридически лица, еднолични търговци и неперсонифицирани правни субекти - от тях също има някои, които се повтарят, което означава че са получили повече от един заем.
Бившият председател на Надзорния съвет на КТБ и неин мажоритарен собственик, а сега обвиняем за източването на банката, Цветан Василев, е получил два заема. Единият е от 5 млн. евро, който е усвоен изцяло, а от другия, който е за 100 000 евро, са изтеглени 33 827 евро.
Неговата съпруга Антоанета също е получила кредит от 20 000 евро, но е усвоила 10 432 евро.
С един от най-големите кредити е рекламният бизнесмен Красимир Гергов. Той е получил 4 млн. долара, който е усвоен изцяло.
Сред имената с по-големи кредити е и бившият министър на бедствията и авариите от квотата на ДПС Емел Етем. Тя има два заема - от 25 000 долара и 25 000 евро, от които са усвоени съответно 2824 долара и 2384 евро.
Кредит за 20 000 евро има срещу името на почетният лидер на ДПС Ахмед Доган, който е усвоил 4069 евро.
Спортният деятел Константин (Тити) Папазов също има заем, който не е усвоен напълно. Отпуснати са му 10 000 евро, а са усвоени 1710 евро.
Много по-дълъг е списъкът на юридическите лица, получили лоши или недостатъчно обезпечени кредити. Според друг списък - на временната парламентарна комисия, която изработи доклад за източването на банката, и сравнен с обявения днес списък на синдиците, става ясно, че сред многото привилигированите длъжници-юридическси лица има фирми, които са свързани с Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски, като например „Водстрой 98", която е получила кредити в различна валута на стойност около 74 млн. лв.
Военният завод "Дунарит" също е получил няколко кредита за общо 45.8 млн. евро, 36 млн. лв. и 34 млн. долара.
Най-големият единичен необезпечен кредит в размер на 40 млн. евро е даден на "Родина пропъртис" - 49 млн. евро.
От държавните дружества с най-голям дълг е ТЕЦ "Марица изток 2" - 65 млн. лв., 1.3 млрд. йени и 1 млн евро, след "Булгаргаз" с необезпечени 60 млн. лв. и Националната електрическа компания - с 40 млн. лв.