Карло Вивалди, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа
Това са част от основните изводи от най-актуалното проучване на УниКредит за банковия сектор в ЦИЕ, включващо 13 страни и осъществено от звеното за Стратегически анализи за ЦИЕ.
Според прогнозите на УниКредит, представенна в България от УниКредит Булбанк, икономическото възстановяване ще подкрепи кредитирането, особено в някои страни в региона, където се наблюдаваше известно изоставане. Нивата на лошите кредити се очаква да намалеят.
По-динамично икономическо развитие на повечето страни от ЦИЕ през 2015 г. в сравнение с предходни години
"Въпреки че все още има значителни различния по страни, в банковите сектори в ЦИЕ като цяло има много положителни процеси. Подобрява се кредитирането, обемът на бизнеса дава възможност за реализиране на доходност. Наблюдава се установяване на устойчив модел за финансиране в региона, където местните депозити стават все по-важен източник на финансиране", коментира Карло Вивалди, директор на УниКредит за ЦИЕ. „Изисква се внимание към средата с ниски лихви, регулаторни изисквания, особеностите на местните пазари, геополитическото напрежение в някои страни и ефектите от миграцията", допълва Вивалди.
С ръст на БВП от 0.6% в Сърбия до 4.3% в Чехия през 2015 г., повечето страни от ЦИЕ показаха динамично развитие в сравнение с предходни години. Единственото изключение е Русия, при която имаме ефектите от рязък спад на цените на петрола и санкциите на ЕС-САЩ, както и Украйна, която имаше загуба на основни производствени мощности в източната част на страната. С тези изключения страните от региона се оказаха устойчиви към промените на инвеститорските нагласи към развиващите се пазари през втората половина на 2015 г. Положително влияние имаха и излишъците по текущите сметки или малки дефицити заради високите нива на експорт в еврозоната, ниските цени на стоковите пазари и големите капиталови излишъци заради потоците от еврофондовете.
Съотношението кредити към депозити значително се подобри, очаква се увеличение на банковото кредитиране.
"Кредитирането се подобри в някои страни, най-вече в Централна Европа", каза Мауро Джорджо Марано, заместник-директор Стратегически анализи на УниКредит. „Динамиките на растеж в други държави бяха по-слаби, в някои случаи заради еднократни фактори. По отношение на кредитите за домакинства наблюдаваме засилване на търсенето на заеми в местна валута в сравнение с чуждестранна, което създаде в някои страни уязвимости в предишни години". Средният показател на региона за заеми към депозити значително се подобри от 122% през 2008 г. на 101% през 2015 г.
В перспектива анализаторите на УниКредит очакват икономическото възстановяване да подкрепи увеличаването на кредитирането, особено в страни, където то изоставаше. Лошите кредити ще намаляват.
Регионът на ЦИЕ остава стратегически важен и двигател за растеж на УниКредит
УниКредит е дългосрочен стратегически инвеститор в ЦИЕ, въпреки някои предизвикателства в региона. Групата планира да разшири бизнеса с корпоративни и индивидуални клиенти. Само през 2015 г. над 1.2 милиона нови клиенти в държавите от ЦИЕ са избрали да работят с УниКредит. Очаква се клиентската база да се разшири с още един милион до 2018 г. Според стратегическия план на УниКредит групата ще инвестира 1.2 милиарда евро в дигитализация на услугите като по този начин ще отговори на тенденциите в потребителското поведение и ще намали разходите. Прогнозите на УниКредит са, че ползвателите на интернет банкирането на групата ще се удвоят от 5 на 10 милиона в региона, а на мобилното банкиране ще нараснат седемкратно от 1 до 7 милиона през следващите три години. Обемът на кредитирането се очаква да се увеличи от 20 милиарда евро до 106 милиарда евро до края на 2018 г.