„Цените на имотите растат, но лихвите падат", обяви в интервю за БНТ председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов. Той смята, че лихвите по ипотечните кредити приближават определен предел на падането, което най-вероятно ще продължи още известно време. След това ще настъпи стабилизация и в края на 2016 година, „ако европейската икономика тръгне нагоре, тенденцията ще се обърне".
„Новият бизнес (лихвите по новоотпуснати кредити - бел. ред.) вече е под 5%. Дори ако слезе под 4%, това би било края на процеса на корекция", уточни Андронов. Според него, цените на имотите в големите градове са се коригирали за една година с 5-6%. Председателят на Асоциацията на банките отчете, че има голяма разлика между това, което лихвите предлагат като динамика.
Банкерът обясни, че лихвите по кредитите и по депозитите винаги вървят в една и съща посока, защото те са цената на един и същи ресурс - на капитала. Въпреки ниските лихви, депозитите у нас растат, защото няма увереност за потребление, според Андронов.
Той определи като позитивна индикация нарастването на цените на недвижимите имоти. Това показва първи стъпки на алтернатива за инвестиции.
„Тегленето на ипотечен кредит обаче е лична преценка на всеки от какво има нужда. Не трябва водещият мотив да бъде, защото е по-изгодно, да си купуваме имоти. Но иначе времето е подходящо за това", препоръча Андронов.
Помолен да коментира нулевата основна лихва на БНБ, банкерът отговори: „Основният лихвен процент е отражение на сделките между самите банки на междубанковия пазар за едно денонощие и не е цената на кредита." Той припомни, че цената на кредитите се определя от допълнителни фактори като индексите Euribor или Libor, както и от цената на привлечените средства, а тя намалява непрекъснато.
"Това автоматично дърпа надолу и цената на кредитите", поясни банкерът. Неговите изчисления показват, че за една година цената на кредитите е намаляла с 1%. „Въпреки че кредити отново се отпускат лесно, а цената им пада, липсва увереност сред бизнеса и гражданите да инвестират в производство и потребление. Това е причината в банковия сектор да има голяма ликвидност", обобщи Андронов.