По повод публикуваните вчера от синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) списъците с имената на политици, магистрати и на партии, които са имали пари в банката, депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров посочи, че няма лошо, че хората от списъците са имали депозити в банката, но трябва да докажат откъде имат тези милиони.
Депутатът обаче поясни, че част от тези хора с пари в КТБ, не ги вижда в прихващанията. „Вероятно те са си изтеглили парите от банката предварително. Което пък означава, че много хора са знаели, че КТБ ще фалира", подчерта Мартин Димитров.
Вчера беше оповестен и списък на търговски дружества, имали депозити и кредити в банката, обявена в несъстоятелност, както и финансови институции, включително банки, финансови фондове и застрахователи.
В списъка с физическите лица присъстват сметките на министъра на културата Вежди Рашидов, както и на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Влогове в КТБ са имали редица експерти или техни близки, участвали в държавни енергийни дружества и ресорната регулаторна комисия. Също така има множество имена на представители на ДАНС, прокуратурата и съдилищата в страната.
По думите на Мартин Димитров, списъците са малка част от истината. „Тези данни не ни позволяват да отговорим на големия и важен въпрос кой източи КТБ. А как става източването на една банка - теглят се кредити, които не се връщат, коментира депутатът.
Той, заедно с други народни представители, води дело за международното разследване на КТБ. "Докладът би трябвало да е готов, но нищо от този доклад не е оповестявано. Ние искаме да прочетем това международно разследване, но не го получаваме с аргумента, че ако бъдат разкрити, може да бъдат в конфликт на интереси, можело да попречат на разследването, обясни Мартин Димитров. Той коза още, че първото дело е било миналата седмица, а тези дни се очаква да представят писмената си защита.