Съгласен съм с тезата на управителя на БНБ Димитър Радев, че доверието към банките се връща. На системно ниво доверието никога не си е отивало. Като пример можем да вземем ситуацията с КТБ, когато хората не си изтеглиха парите от системата, а ги преместиха в други банки. Това коментира пред BloombergTV Bulgaria тази сутрин Левон Хапмарцумян, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на УниКредит Булбанк.
Банкерът не пожела да направи обобщение на ситуацията след стрес тестовете, заради многото и различни по мащаб банки на нашия пазар.
„При всички случаи едни стрес тестове и една криза водят до феномена да бъдем по-внимателни. Самите ни клиентите днес са много по-предпазливи, отколкото в периода преди кризата 2008-2009 г.", обясни банкерът.
Според него хората се научиха да работят с по-малко кредити и да си управляват парите по-консервативно. „Това е добре, защото спряхме да приемаме кредите като двигател на вътрешното потребление", смята Хампарцумян.
На въпрос как ще коментира тезата на Димитър Радев, че българският банков бизнес подлежи на консолидация, Хампарцумян отговори: „Съгласен съм с тази теза, защото българският пазар е доста фрагметиран спрямо размера на икономиката. В по-големите икономики има малки банки, но там малка банка е финансова институция с няколко милиарда евро баланс. Когато приходът е ограничен от размера, неефективността е налице".
Той допълни, че това са бавни процеси, в които се търсят финансови изгоди, но можем да станем свидетели на такива.
Банкерът е категоричен, че българските подразделения на големите европейски банки се справят добре.
„Групата на УниКредит разглежда региона на ЦИЕ и в частност България като ключов пазар с дългосрочен интерес. Източна Европа показва добри резултати на пазара и имаме добра рентабилност", коментира Левон Хампарцумян.