Парламентът прие на второ четене предложените от ДПС и депутата Делян Пеевски промени в Закона за банковата несъстоятелност, известен още като Закон за вторичното разграбване на КТБ.
Измененията предвиждат всички прехвърляния на дялове от търговски дружества от длъжници на банката в периода от 20 юни 2014 г., когато КТБ беше поставена под надзор, до обявяването й в несъстоятелност, да се смятат за недействителни.
Синдиците на банката или Фонда за гарантиране на вземанията имат право в 5-годишен срок от откриване на производството по несъстоятелност да предявят искане за тези прехвърляния.
С измененията се обявяват за нищожни всички заличавания на учредени обезпечения, извършени в периода от поставянето на банката под особен надзор до започване на осребряването на нейното имущество, както и недействителност на сделки, имащи за предмет прехвърляне на дялове или акции, извършени от длъжници на банка след поставянето й под специален надзор.
Погасените кредити към банката, които са били изплатени с пари, а не с обезпечения, ще се смятат за действителни.
Законът забранява на квесторите да заличават учредени от длъжници обезпечения.
Недействителна по отношение на банката и на кредиторите на несъстоятелността е всяка сделка, при която вземане с произход от банката е прехвърлено на трето лице, независимо от броя на прехвърлянията, ако в резултат на тази сделка в патримониума на лицето, разпоредило се с вземането, не е постъпило в разумен срок имущество - парични средства или актив, различен от вземане за цена по сделка, съразмерно на прехвърленото вземане.
В случай, че сделката бъде обявена от съда за недействителна, третото лице губи качеството си на кредитор спрямо други лица, ако вземането му се основава на придобити в резултат на тази сделка права.
Приемането на текстове от законопроекта започна в четвъртък и премина без дискусии. Днес обаче народните представители спориха по преходите и заключителни разпоредби.
Според опозицията в парламента законът не може да действа със задна дата, защото това е белег за извънредно законодателство.
ДПС пък обвини БСП, че ползва аргументите на банкера Цветан Василев. Законът е изцяло в обществен интерес, прочетете го, призова единият от вносителите Хамид Хамид /ДПС/.
Данаил Кирилов от ГЕРБ подкрепи колегата си от ДПС Хамид Хамид, като подчерта, че не вижда някакво изрично или извънредно отклонение в конкретния случай. "Още повече, че това е първата и радостното - е единствена банкова несъстоятелност при действието на този закон!", уточни Кирилов.
Със законопроекта се цели да се осигури ефективен механизъм за попълване на масата на несъстоятелността и да се противодейства на схемите за вторично разграбване на активите на КТБ. Така ще се продължат и усилията казусът да завърши с най-малко загуби за икономиката, бюджета и хората, заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев, който също е вносител на законопроекта. "Един лев да върнем с този законопроект, си струва усилията", добави той.
Румен Гечев от БСП се обяви против тази мярка: "Откъде-накъде ще задължаваме българските данъкоплатци да покриват очевидни корупционни схеми в КТБ или в друга банка!"