Хората държат в банките в България в момента 48 милиарда лева, а фирмите - 20 милиарда лева. Общо към 72-73 милиарда имат гражданите и фирмите в банките у нас. Ръстът на спестяванията е обичайният за последните години - около 6-7 процента годишно. Това каза в сутрешния блок на БНТ председателят на Асоциацията на търговските банки Петър Андронов и главен изпълнителен директор на ОББ.
По неговите думи, тези депозити и спестявания на гражданите се трансформират в кредити. С тези пари се финансира кредитната активност на хората.
Андронов е категоричен, че ниските лихви продължително време и спокойната икономическа среда, увеличената заетост и нарасналите доходи провокират увеличаване на инвестициите. Той даде пример с цените на недвижимите имоти, които растат повече от предишните години, особено в няколко големи града.
Според Андронов, икономическият растеж се усеща и по повишеното теглене на фирмени заеми, като средствата все повече се инвестират в модернизация на производствената база. Андронов вижда голяма спирачка за нарастване както на кредитирането, така и на икономиката в пазара на труда, защото всички сектори на икономиката изпитват един и същи недостиг на работна ръка.
„Влизането на България в чакалнята на еврозоната ще даде сигурен знак, че страната ни ще е част от развитите страни, което е положителен сигнал за инвеститорите", подчерта Андронов.
Той успокои, че еврото няма да навреди нито на спестяванията, нито на доходите ни, след като бъде въведено в България.