Снимка: БГНЕС
Управителният съвет на БНБ е взел решение да бъде преобразувана Търговска банка "Виктория", чрез вливане в "Инвестбанк", става ясно от съобщение на сайта на централната банка. Банковият регулатор реши на 26 октомври „Инвестбанк" да стане универсален правоприемник на всички права и задължения, включени в имуществото на ТБ "Виктория", от момента на вписване на вливането в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
Преди това Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) даде своето съгласие. В анализа си за ефекта на сделката върху банковия пазар антимонополният орган посочи, че сливането на двете институции няма да застраши сектора, още повече че то напълно се вписва в тенденцията за консолидация. ТБ "Виктория" бе последната покупка на на Корпоративна търговска банка (КТБ), погълната само месец преди фалита през лятото на 2014 година.
С това сделката по придобиването на ТБ „Виктория" от „Инвестбанк" получи „зелена светлина" от регулаторите - БНБ и КЗК, а с решението за сливането и формалното приключване на сделката.
Колко струва ТБ „Виктория"
След регистрация на акциите на ТБ „Виктория" в Централен депозитар на 12 юли тази година от купувача „Инвестбанк" банката, която беше собственост на КТБ, но купена за Радосвета Василева, дъщерята на бившия мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев, стана притежание на Петя Славова, която контролира "Инвестбанк".
„Инвестбанк" плати за ТБ „Виктория" 89 374 849.35 лева, от които 4 300 000 лв. за придобиването на 100% от капитала на ТБ "Виктория", а останалата част от парите - 85 074 849.35 лв., е за изплащане на депозита към КТБ.
Новата процедура
След провала на първия търг за придобиване на ТБ „Виктория", Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), обяви нова процедура на 29 юни 2017 година за продажба на 100% от капитала на ТБ „Виктория" ЕАД. До крайния срок, 21 юли 2017 г., писма за интерес за придобиване подадоха четирима кандидати:
- "Инвестбанк" АД,
- "Българо-Американска Кредитна Банка" АД,
- Kerbler Holding GmbH, Imfarr Beteiligungs GmbH и Green Finance GmbH - група инвеститори, действащи съгласувано, и
- Вабо Интернал АД.
По-късно групата инвеститори се отказа и индикативни оферти подадоха двете български банки и новосъздадената финансова структура специално за сделката Вабо Интернал, която според медийни публикации е свързана с Васил Божков.
„Инвестбанк" и Българо-Американска Кредитна Банка кандидатстваха и по първата тръжна процедура, тъй като покриваха изискванията за сделката. „Инвестбанк" обаче отпадна от т. нар. къса листа от кандидати, заради предписания на БНБ след стрес тестовете от 2016 година да попълни ликвидните си буфери.
Активите на Инвестбанк
След покупката на ТБ "Виктория" балансовите активи на "Инвестбанк" превишават 2.1 млрд. лв., а собственият й капитал след решението за неговото увеличение в размер на 10 млн. лв., прието на проведеното на 19 юни 2018 година общо събрание, възлиза на 226 млн. лева. Кредитният портфейл на двете банки - на купувача и придобитата от него ТБ "Виктория", към 31 май 2018 година, по данни на БНБ, е 814 млн. лв. по балансова стойност.
Още по темата:
Две български банки подадоха обвързващи оферти за 100% от капитала на ТБ Виктория